Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 24-30 maja 2016

NEWSLETTER 24-30 MAJA 2016

 

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej wbrew własnej woli

W obecnym stanie prawnym możliwe jest, aby osoby z niepełnosprawnościami, ubezwłasnowolnione na mocy wyroku sądowego, przebywały wbrew własnej woli w domach pomocy społecznej, wyłącznie na podstawie decyzji opiekuna prawnego. Osoby te nie mogą zakwestionować na drodze sądowej przymusowego pobytu w DPS. Rzecznik wystąpił do Ministra Zdrowia o przekazanie informacji, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego przewiduje zwiększenie ochrony prawnej tych osób [więcej].

Stypendium dla studentów z niepełnosprawnościami

Rzecznik od dłuższego czasu zabiega o zmianę regulacji prawnych, które uniemożliwiają studentom z niepełnosprawnościami pobieranie stypendium specjalnego na drugim kierunku studiów. W wystąpieniu do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, RPO zwraca się z pytaniem, czy planowane jest wprowadzenie stosownych zmian do ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Stypendium specjalne ułatwiłoby studentom z niepełnosprawnościami zdobycie dodatkowych kwalifikacji, a w konsekwencji sprzyjałoby wyrównaniu ich szans na rynku pracy [więcej].

Przeciwdziałanie przemocy wobec studiujących w Polsce cudzoziemców

W ocenie Rzecznika potrzebna jest zdecydowana reakcja resortu nauki i szkolnictwa wyższego na przemoc i dyskryminację, której doświadczają studiujący w Polsce cudzoziemcy. Mające miejsce ostatnio wydarzenia takie jak manifestacja ONR-u w Białymstoku czy rasistowskie napaści na cudzoziemców studiujących w Polsce, budzą ich uzasadniony lęk, nie służą wizerunkowi Polski i mają negatywny wpływ na atrakcyjność polskich uczelni za granicą [więcej].

III Ogólnopolski Dzień Różnorodności

- Każdy z nas powinien móc w pełni i swobodnie decydować o swoich wyborach w zakresie aktywności zawodowych, w sposób niezależny od stereotypowych przekonań dotyczących płci i wieku – mówiła zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek podczas konferencji z okazji III Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności [więcej].

Dostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnościami

Rzecznik otrzymuje sygnały o wykluczaniu osób z niepełnosprawnościami z grona potencjalnych studentów niektórych uczelni wyższych. Rolą poszczególnych ministrów sprawujących nadzór nad uczelniami powinno być przeciwdziałanie takim praktykom, sprzecznym nie tylko z ustawami i Konstytucją, ale także z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. RPO zaapelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie odpowiednich działań [więcej].

Złota Księga Dobrych Praktyk – do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia

Do 30 czerwca czekamy na propozycje dobrych praktyk w drugiej edycji konkursu Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. W ubiegłym roku wpisem do  Złotej Księgi wyróżnione zostały 24 szczególnie wartościowe inicjatywy zgłoszone przez organizacje społeczne i samorządy lokalne. O nagrodzonych projektach można przeczytać m.in. na stronie RPO [więcej].

Za starość naszą i waszą!

Do 24 maja br. udział w naszej Akcji zgłosiło 53 partnerów, w tym 2 Posłów do Sejmu, 14 organizacji pozarządowych, 14 uniwersytetów trzeciego wieku, 5 samorządowych rad seniorów, osoby prywatne i in. Deklarowana łączna liczba członków organizacji, które zgłosiły swój udział wynosi blisko 10 tys. osób [więcej informacji o akcji i formularz zgłoszeniowy].

Ograniczenie praw pracowników naukowych i akademickich ze względu na wiek

Kandydatami na członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów nie mogą być osoby, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia. W ocenie Ministerstwa Nauki rozwiązanie to ma sprzyjać wymianie pokoleniowej w środowisku naukowym, a także usprawnić funkcjonowanie i zwiększyć przejrzystość działania organizacji przedstawicielskich i kontrolnych nauki polskiej. Rzecznik nadal uważa jednak, że takie ograniczenia wiekowe mogą mieć charakter dyskryminujący i ponownie wystąpił w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [więcej].

Czy prawa osób starszych są wystarczająco chronione?

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie potrzeby wdrożenia całościowej polityki senioralnej na poziomie krajowym, z uwzględnieniem tzw. Planu Madryckiego (ONZ, 2002), Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawił opis działań i zasad ujętych w Założeniach długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020 oraz cele projektów i programów rządowych [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik