Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 16-23 maja 2016

NEWSLETTER 16-23 MAJA 2016

 

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Mediacja w sprawie przeniesienia kilku rodzin romskich z Limanowej

W kolejnym wystąpieniu do Wojewody Małopolskiego dotyczącym mediacji w sprawie przeniesienia rodzin romskich z Limanowej do nowej nieruchomości zakupionej przez limanowski samorząd w Człuchowie, Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o pilne przekazanie szczegółowych informacji o aktualnym stanie sprawy [więcej].

Sprawy napaści na zagranicznych studentów

RPO będzie monitorował postępowanie w sprawach napaści na zagranicznych studentów w Bydgoszczy i pobicia Czeczenki w Łomży. Do zdarzeń tych doszło na początku maja. W obu przypadkach doniesienia medialne sugerują, że sprawcy mogli kierować się nienawiścią na tle narodowościowym, etnicznym lub wyznaniowym [więcej].

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią

Prześladowania nieheteroseksualnych i transpłciowych uczniów, uznawanie przez lekarzy homoseksualności za chorobę, odmowa wydania dokumentów tożsamości urodzonym za granicą dzieciom par jednopłciowych, ataki na siedziby organizacji pozarządowych działających na rzecz osób LGBT to tylko niektóre ze spraw, które do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły w 2015 i 2016 roku – napisał Adam Bodnar w oświadczeniu wydanym z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią [więcej].

Zwalczanie mowy nienawiści w internecie

Zarówno skala mowy nienawiści w internecie, jak i specyfika tego zjawiska sprawia, że standardowe narzędzia prawne często okazują się nieskuteczne. Wypowiedzi zamieszczone w przestrzeni internetowej często są anonimowe, co utrudnia ochronę prawną osób pokrzywdzonych. Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości postuluje wprowadzenie do procedury cywilnej nowego rozwiązania, tzw. ślepego pozwu, co pozwoli na zwalczanie mowy nienawiści w sposób systemowy, a jednocześnie zapewni właściwe gwarancje ochrony wolności słowa. Wówczas to sąd, a nie pokrzywdzony ustalałby dane osobowe autora wpisu w internecie [więcej].

Rzecznik o sytuacji opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami

Jak informują media, opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami w ramach protestu zamierzają wysyłać szefowej rządu łyżki jako symbol biedy, w jakiej żyje większość rodzin niepełnosprawnych. Grupa ta wciąż pozostaje bez wystarczającego wsparcia ze strony państwa. Rzecznik wielokrotnie wskazywał, że sytuacja wymaga interwencji ustawodawcy i pilnego wykonania wyroków TK w tym zakresie [więcej].

Robert Biedroń z wizytą u RPO

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar spotkał się z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem.  Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii równego traktowania i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji. Omówiono również wyzwania stojące przed władzami samorządowymi w związku z wykonywaniem zadań publicznych i koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony praw jednostki [więcej].

„O transseksualizmie w życiu i w prawie" – spotkanie z dr Sylwią Spurek

Ambasadorzy RPO na Uniwersytecie Warszawskim oraz Koło Naukowe Lex&Sex zorganizowali 16 maja spotkanie „O transseksualizmie w życiu i w prawie". Zastępczyni RPO ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek mówiła o dramatach osób transpłciowych  i o tym, jak traktuje je polskie prawo, odpowiadała też na pytania młodych prawników. Potem odbyła się projekcja polskiego filmu dokumentalnego „Mów mi Marianna” [więcej].

Złota Księga Dobrych Praktyk – do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia

Do 30 czerwca czekamy na propozycje dobrych praktyk w drugiej edycji konkursu Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. W ubiegłym roku wpisem do  Złotej Księgi wyróżnione zostały 24 szczególnie wartościowe inicjatywy zgłoszone przez organizacje społeczne i samorządy lokalne. O nagrodzonych projektach można przeczytać m.in. na stronie RPO [więcej].

O prawach osób starszych na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju

 „Polityka społeczna po ćwierćwieczu przemian: solidarność, inwestycje społeczne, współodpowiedzialność” – to hasło przewodnie szóstego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, które 19 maja odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu wzięła udział zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek [więcej].

Ograniczenia wiekowe dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu odchodzi ze służby, gdy osiągnie określony wiek (dla podoficera, chorążego i oficera młodszego – 55 lat, oficera starszego – 58 lat, generała – 60 lat). Rozwiązanie przyjęte w ustawie o Biurze Ochrony Rządu może prowadzić do dyskryminacji funkcjonariuszy BOR ze względu na wiek. Rzecznik wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dokonanie odpowiedniej zmiany przepisów [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik