Newsletter 12-18 lipca 2016
SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
„Za dziecko odpowiadają oboje rodzice”: Ministerstwo Rodziny zapowiada kampanię społeczną
Odpowiadając na postulat Zespołu ds. Alimentów Ministerstwo Rodziny zapowiada, że jesienią zrobi kampanię społeczną przekonującą do płacenia alimentów. Kampania będzie prowadzona z partnerami społecznymi, w tym ze Stowarzyszeniem „Dla Naszych Dzieci" [więcej].
Dzieci z domów dziecka bez 500+?
Dlaczego dla dzieci z państwowych domów dziecka nie ma 500+ - rzecznik pyta o to Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O sprawie RPO dowiedział się podczas spotkania regionalnego we Wschowie [więcej].
Przemoc motywowana uprzedzeniami wobec wybranych grup społecznych – zaproszenie od udziału w badaniu RPO
Rzecznik zlecił agencji badawczej przeprowadzenie badania dotyczącego przemocy motywowanej uprzedzeniami. Do badania zaproszone są osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat doświadczyły: przemocy, groźby lub zniszczenia mienia i mieszkają na terenie Warszawy [więcej].
Sytuacja społeczności imigrantów romskich w Poznaniu
Z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji migrantów romskich [więcej].
Sprawy cudzoziemców, którym odmówiono prawa wjazdu na terytorium Polski
Rzecznik postanowił zbadać sprawę niewpuszczenia do Polski muzyków ukraińskiego zespołu Ot Vinta. Wcześniej Rzecznik podjął interwencję w podobnej sprawie, w której funkcjonariusze Straży Granicznej odmówili prawa wjazdu na terytorium Polski rodzinie z Angoli [więcej].
Interwencja Rzecznika w sprawie zakłócenia uroczystej procesji grekokatolickiej i prawosławnej w Przemyślu
Rzecznik zbada sprawę zakłócenia uroczystej procesji wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej, upamiętniającej żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii, pochowanych na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Pikulicach [więcej].
Ilu sprawców przemocy domowej zostało zmuszonych do wyprowadzenia się z domu?
Co roku ponad 1000 sprawców przemocy domowej dostaje sądowy nakaz opuszczenia mieszkania. Sprawy toczą się średnio pół roku od pierwszej rozprawy, ze statystyk nie widać też, by sądy usprawniały pracę – wynika z danych przedstawionych przez resort sprawiedliwości [więcej].
Propozycja stworzenia wzoru tablic alimentacyjnych
Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie propozycji sędziów rodzinnych dotyczącej wykorzystania modelu niemieckiego, w którym tworzony jest wzór tablic alimentacyjnych oraz uproszczenie postępowania i przekazanie sprawy w ręce referendarzy sądowych [więcej].
Ograniczenie wiekowe dla słuchaczy KSAP
Zgodnie z ustawą o Krajowej Szkole Administracji Publicznej słuchaczem szkoły mogą zostać osoby, które nie ukończyły 32 lat. Takie ograniczenie może stanowić naruszenie zasady równego traktowania. Rzecznik poprosił Szefa Służby Cywilnej o stanowisko [więcej].