SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
UWAGA: 9 PAŹDZIERNIKA, w środę w godz. 11.00-15.00, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają na konferencji „Jak zapewnić godne starzenie się, chorowanie i umieranie na wsi”. Konferencja odbędzie się już po raz kolejny w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie (więcej)
10 października odbywa się Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. O najważniejszych problemach można przeczytać tu – https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-konstytucyjna/art-69-pomoc-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami
STOP HOMOFOBICZNEJ I TRANSFOBICZNEJ PRZEMOCY! OŚWIADCZENIE RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH – NIEZALEŻNEGO ORGANU DS. RÓWNEGO TRAKTOWANIA PO UJAWNIENIU PRÓBY ZAMACHU TERRORYSTYCZNEGO NA II MARSZ RÓWNOŚCI W LUBLINIE
Mogło wydawać się, że przemoc ujawniona w Białymstoku wobec uczestników Marszu Równości będzie to dla społeczeństwa sygnałem ostrzegawczym, który powstrzyma falę nienawiści. Niestety, wydarzenia związane z II Marszem Równości w Lublinie pokazały, że zagrożenie dla bezpieczeństwa i podstawowych praw człowieka wzrasta, zamiast maleć. Zabezpieczone przez Policję ładunki wybuchowe mogły pozbawić życia lub zdrowia osoby uczestniczące w zgromadzeniu. Zdarzenie to powinno skłonić nas wszystkich do głębokiej refleksji i pozytywnej reakcji – stwierdza RPO Adam Bodnar [oświadczenie]
Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie akcji „Nie świruj, idź na wybory”. (tekst oświadczenia)
RPO W SEJMIE
10 i 11 września 2019 roku Rzecznik zaprezentował w Sejmie informację roczną za 2018 rok – 10 września przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka (relacja z posiedzenia Komisji), a 11 września przed północą przedstawił informację na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Adam Bodnar podkreślił, że jako RPO nie chciałby uczestniczyć w kampanii politycznej, ani w przedwyborczej grze. Poprosił też, aby przedstawione przez niego sprawy obywateli potraktowane były w sposób odpowiedzialny i godny (relacja z posiedzenia Sejmu). Przypominamy, że z pełnym tekstem raportu Adama Bodnara można się zapoznać TU. Dostępny jest też tekst syntezy.
SPOTKANIA DLA OSÓB POMAGAJĄCYCH CHORYM NA ALZHEIMERA (SZCZEGÓŁY)
Może być tak, że lekarz powie Ci: Mama/Tata choruje na chorobę Alzheimera. To nie jest zmiana nastroju i przyzwyczajeń wynikająca z wieku. To choroba – i będzie coraz gorzej.
Ale może być i tak, że to Tobie lekarz powie: To jest Alzheimer. Musimy się przygotować na to, co nastąpi.
W takim momencie każdemu przychodzą na myśl tylko straszne opowieści o rodzinach z osobami chorującymi. O niepoznawaniu najbliższych, o zostawianiu otwartego gazu, o zastanawianiu się, do czego może służyć nóż. O tym, że starsza osoba nie umie wrócić do domu z krótkiego spaceru. O udręczonych opiekunach, którzy nie śpią całymi nocami i nigdy nie mają chwili dla siebie.
Jak pomóc, co z pracą, co z innymi obowiązkami? Albo – jeśli to ja choruję, to co ze mną będzie. Kto się mną zajmie?
Na temat tych problemów rozmawiali uczestnicy debaty o Alzheimerze, która odbyła się 30 września 2019 r. w BRPO - https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera
POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
Czy celniczka w ciąży mogła stracić stanowisko w wyniku „niezaproponowania” jej przejścia do Krajowej Administracji Skarbowej, skoro takie „niezaproponowanie” musi być potwierdzone decyzją administracyjną, a decyzji takiej nie wolno wydać wobec kobiety w ciąży? Z takim pytaniem zmierzy się KAS po ważnym wyroku NSA w sprawie, do której przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)
Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie planowanych działań homofobicznych w Szczecinie. (więcej)
Do Biura RPO wciąż docierają niepokojące sygnały o niekorzystnych skutkach reformy nauczania indywidualnego. Rezygnacja z możliwości realizowania tej formy kształcenia na terenie szkoły dla wielu uczniów oznacza zamknięcie w domu i brak kontaktu z rówieśnikami, co może mieć niekorzystny wpływ na ich stan zdrowia oraz organizację życia całej rodziny. Rzecznik prosi Ministra Edukacji o ocenę skutków wprowadzonych zmian. (więcej)
Jak to możliwe, że w kraju doświadczonym przez Holocaust organom państwa ponad cztery lata zajmuje sprawa antysemickich wpisów i to nawet wtedy, kiedy okazuje się, że autorem tych wpisów jest urzędujący sędzia? Opieszałość i zaniechania w tym zakresie podważają zaufanie publiczne do państwa i do jego instytucji – napisał Rzecznik do przewodniczącego KRS Leszka Mazura. (więcej)
Strategia deinstytucjonalizacji opieki ma być gotowa w połowie 2020 roku. Rządowe prace nad nią koordynuje Minister Zdrowia - tak resort rodziny odpowiada na pytanie RPO o postępy w zmianie systemu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. (więcej)
Stowarzyszenie Etiopsko-Polskie „Selam” podziękowało Rzecznikowi Praw Obywatelskich za pomoc i wsparcie w sprawie napadniętego w Warszawie Salomona Demissie. W sierpniu 2017 r. został on pobity w Warszawie, pod blokiem, w którym mieszka. RPO spotkał się z nim i wyraził wyrazy współczucia i solidarności. Monitorował też przebieg sprawy. (więcej)
75% wszystkich wizytowanych przez pracowników BRPO lokali wyborczych bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego było niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw wyborczych wyborców z niepełnosprawnościami. (więcej)
Sąd uchylił decyzję prezydenta miasta Lublina o zakazie marszu równości. RPO tradycyjnie przystąpił do sprawy – w obronie konstytucyjnej wolności zgromadzeń (więcej). RPO przystąpił też w sprawie zakazu marszu w Nowym Sączu (więcej)
Sprawa zwolnionych pracownic Kurii Krakowskiej – RPO wystąpił z pytaniami do inspekcji pracy i prośba do Kurii (szczegóły)
23 września 2019 r. przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili wizytację na kolejowym przejściu granicznym między Polską i Białorusią w Terespolu. (więcej)
Koniec sprawy "polskich obozów zagłady". Wyrok, że takie słowa naruszają dobra osobiste polskiego więźnia Auschwitz jest ostateczny. To było sądowe postępowanie strategiczne RPO (więcej)
Rzecznik w obronie praw funkcjonariuszki ABW zwolnionej z pracy tuż przed porodem (więcej)
NSA: projekt wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej to informacja publiczna. (więcej)
Problem leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) jest problemem z zakresu praw człowieka – równego dostępu do pomocy, kiedy para nie może doczekać się dziecka – powiedział dziennikarzom RPO Adam Bodnar. Niepłodność nie jest ani prawicowa, ani lewicowa. Dotyczy zwykłych ludzi, którzy bardzo chcą mieć dzieci. I doszliśmy do tego, że RPO musi ich bronić – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w Biurze RPO. (relacja i nagranie debaty)
1 października w Międzynarodowy Dzień Seniora zaczęła działać w Biurze RPO Rada Senioralna – to jest pomysł, który powinien zainspirować wiele firm i organizacji, które wiedzą, jakim kapitałem są emerytowani pracownicy, z ich wiedzą, doświadczeniem i znajomością misji i wartości firmy (więcej)
O problemach pracowników ukraińskich w Polsce RPO rozmawiał z ombudsmanką Ludmyłą Denisową. (więcej)
Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła postanowiła 20 września przyznać Nagrodę RPO im. doktora Macieja Lisa Panu Adamowi Komarowi. Nagroda ustanowiona z inicjatywy RPO w celu uhonorowania pamięci Macieja Lisa – pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu, przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. (więcej)