SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. „Moc jest w NAS” – podsumowanie kongresu i relacje z paneli dyskusyjnych dostępne są na stronie RPO (ZOBACZ RELACJE)
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Premier Morawiecki wycofał się z tych propozycji po burzy, jaka rozpętała się w mediach. Propozycje zmian zaniepokoiły wielu ekspertów. Dlaczego? Wyjaśnia dr Sylwia Spurek – zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w wywiadzie dla Onet.pl. (link do rozmowy)
"Tęczowy piątek". Rzecznik w obronie edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. (więcej)
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. spotu PiS – rzecznik odwołał się do sądu. (więcej)
Sprawa marszu w Hajnówce wraca do śledztwa – sąd uznał zażalenie RPO. (więcej)
Mimo kontroli i kar finansowych nie maleje liczba placówek opiekuńczych działających niezgodnie z prawem, gdzie może dochodzić (i dochodzi) do nadużyć. Rządowy projekt mający na celu ograniczenie tych nieprawidłowości został już zarekomendowany do przyjęcia przez Radę Ministrów – wynika z odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)
Pomoc dla seniorów w banku. Ludzie skarżą się Rzecznikowi, że banki nie uznają ich notarialnych pełnomocnictw. Ogranicza to dostęp do pieniędzy z konta dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających trudności z chodzeniem, czy przebywających w szpitalach. RPO wystąpił w tej sprawie do Krajowej Rady Notarialnej. (więcej)
Dlaczego Kraków ignoruje wyroki sądów dotyczące dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły? RPO zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego. (więcej)
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostało wyróżnione specjalną nagrodą „Złotego Wachlarza”. Przyznała ją International Organization for Migration (IOM – Agencja ds. Migrantów ONZ) za konsekwentne działania na rzecz praw migrantów. (więcej)