SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Sprawy ważne dla kobiet nie tylko w Dniu Kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich podpowiada, o czym należy pamiętać. (więcej)
Co trzeci nastolatek spotkał się z mową nienawiści w internecie, a prawie 9 proc. doświadczyło jej osobiście – wynika z badań EU Kids online 2018. Raport z badań zaprezentowano w siedzibie Rzecznika, przy udziale przedstawicieli Okrągłego Stołu RPO do walki z patotreściami w internecie (więcej, w tym o działaniach RPO w sprawie patostreaminguj)
Debata WOŚP i RPO „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję, czyli o tym, jak skutecznie przeciwdziałać zjawisku mowy nienawiści w Polsce” (relacja z wydarzenia)
Rzecznik złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Międlara. Powodem są jego wypowiedzi na Youtube po zamachu terrorystycznym w Nowej Zelandii, w którym zginęło 50 osób – wiernych modlących się w zaatakowanych przez sprawcę meczetach. (więcej)
Jak mierzyć przestępstwa z nienawiści – seminarium o innowacyjnej metodologii badań przeprowadzonych przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE i Rzecznika Praw Obywatelskich. (więcej)
Jaka jest skala przestępstw motywowanych uprzedzeniami i nienawiścią? Aż 43% osób z Afryki Subsaharyjskiej, 18% obywateli Ukrainy i 8% mieszkających w Polsce wyznawców Islamu mogło doświadczyć przestępstwa z nienawiści w latach 2016-2017. Tylko 5% takich czynów zostało zgłoszonych policji – wynika z badania RPO i ODHIR. (więcej na temat badań)
Dyrektorka szkoły podstawowej w Dobczycach została zawieszona z powodu zaproszenia studentów z Algierii do prowadzenia zajęć w ramach międzynarodowego programu. Rzecznik wystąpił o wyjaśnienia do Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz do burmistrza. (więcej)
Czy dowożenie posiłków w systemie Uber Eats jest zgodne ze standardami pracy w Polsce? Czy rynek takich dostaw wymaga regulacji prawnych? Jak ocenić uczelnię, która rekrutuje studentów – późniejszych dostawców Uber Eats – w Indiach? Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Głównego Inspektora Pracy, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (więcej)
Rzecznik podjął z urzędu sprawę pobicia w Warszawie kierowcy Ubera narodowości ukraińskiej. RPO spyta prokuraturę m.in. o to, czy uwzględni motywację sprawców. Z informacji mediów wynika, że była nią narodowość pobitego. (więcej)
Słowa małopolskiej kurator oświaty, że działalność na rzecz praw osób LGBT jest „propagowaniem pedofilii”, mają wymiar homofobiczny. Według RPO są przesłanki by tę wypowiedź ocenić jako przejaw mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną. (więcej)
Wciąż niewiele kobiet pełni funkcje w organach władzy pochodzących z wyborów. W Sejmie jest ich 27 proc., w Senacie – 13 proc., a wśród wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast – tylko 12 proc. W liście do ministra Lipińskiego Rzecznik zaproponował zmiany, które mogłyby zwiększyć udział kobiet we władzach. (więcej)
9-letni chłopiec, który urodził się bez rąk, niedługo przejdzie operację. Po zabiegu będzie potrzebował specjalnego, wartego 18 tys. zł wózka inwalidzkiego, dlatego jego mama wystąpiła do NFZ w Katowicach o dofinansowanie. Jak donoszą media – urzędniczka NFZ uznała, że chłopcu nie przysługuje prawo do refundacji wózka, ponieważ nie ma on niedowładu lub porażenia trzech lub czterech kończyn. (więcej)
Warszawska deklaracja LGBT+ pomoże chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, hejtem i dyskryminacją. RPO odpowiedział nowemu Rzecznikowi Praw Dziecka. (więcej)
Urzędy stanu cywilnego mają problemy z wykonaniem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o wpisywaniu do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia, w którym rodzicami są osoby tej samej płci. RPO jest zaniepokojony, że MSWiA nie szuka sposobu rozwiązania tych trudności. (więcej)
Minister nauki: zaświadczenie od proboszcza nie dyskryminuje studenta. Potrzebne jest Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na zajęcia podyplomowe, więc – choć są one dofinansowywane przez Narodowy Bank Polski – to wszystko jest zgodne z prawem – wyjaśnił minister w odpowiedzi na wątpliwości RPO. (więcej)
Niedostosowani do wyborów: raport RPO z przygotowania lokali wyborczych w 2018 r. do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (więcej)
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie dostał nakaz zwrotu do budżetu 846 310,26 zł z odsetkami, ponieważ wypłacił je opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnościami - w zgodzie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., a sprzecznie z ciągle niezmienioną ustawą. Rzecznik protestuje wobec działań podjętych przez rząd wobec samorządu Sopotu. (więcej)