Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania – newsletter 1-31 maja 2019

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Lokale wyborcze trzeba lepiej dostosować do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami – RPO napisał do pełnomocników. (więcej)

Raport RPO ws. potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami trafił do gmin przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. (więcej)

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich wobec przyjmowania przez organy władzy publicznej deklaracji „przeciw ideologii LGBT" (więcej)

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad propozycjami zmian prawa wobec przestępstw propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści. Tak MSWiA odpowiedziało na wystąpienie RPO do premiera z 20 rekomendacjami dotyczącymi skutecznej walki z tymi przestępstwami. (więcej)

Uczniowie ukraińskiej mniejszości narodowej nadal nie mają podręczników w swym ojczystym języku. Do RPO wpływają skargi, z których wynika, że nauczyciele zmuszeni są prowadzić zajęcia według własnych, autorskich programów nauczania. Rzecznik ponownie wystąpił w tej sprawie do MEN. (więcej)

Eksmisja Romów z budynku w Limanowej została wstrzymana. 14 maja Sąd Okręgowy w Nowym Sączu prawomocnie uwzględnił pozew Rzecznika Praw Obywatelskich przeciw Gminie Limanowa. (więcej) Osiedle romskie w Maszkowicach było natomiast tematem rozmów w sejmowej komisji z udziałem RPO. (więcej)

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej, gdzie studiują m.in. obywatele Indii – dostawcy Uber Eats, nie narusza ich praw i wolności – stwierdził Rzecznik po wyjaśnieniach uczelni co do zasad rekrutacji, kwestii opłat za studia i jakości kadry naukowej. (więcej)

Przyjęta przez rząd „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 r.” niewystarczająco odpowiada na wyzwania związane ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. W ocenie RPO brakuje w niej m.in. partnerskiego podejścia do seniorów oraz źródeł finansowania polityki senioralnej. (więcej)

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadal trwają prace analityczne dotyczące reformy instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej modelem indywidualnego wspierania decyzji. Tak resort odpowiedział na pytanie RPO o postęp prac nad zmianami, zapowiedzianymi przez rząd jesienią 2018 r. (więcej)

Kobiety stanowią połowę społeczeństwa, są dobrze wykształcone, a wciąż nie są dostatecznie reprezentowane na stanowiskach decyzyjnych wszystkich szczebli. Rzecznik wystąpił do 25 prezydentów największych miast w sprawie zapewnienia w składzie zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych minimalnych udziałów płci niedostatecznie reprezentowanej. (więcej)

Zakopane nadal nie uchwaliło gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Minister Elżbieta Rafalska odpowiedziała Rzecznikowi, że wystąpiła do Wojewody Małopolskiego o skuteczne zmobilizowanie samorządu Zakopanego, by zrealizował ustawowe zadania w tym zakresie. (więcej)

Człowieka można całkowicie ubezwłasnowolnić, gdy inne środki ochrony jego interesu są niewystarczające – przedstawił w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny. Wcześniej RPO ocenił, że takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik