SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
21 postulatów protestujących osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców – rok po strajku
Rok temu – 18 kwietnia 2018 r. grupa osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzice rozpoczęli w Sejmie strajk, który trwał przez następne 40 dni. Protest był konsekwencją dramatycznej sytuacji, w której znajduje się wiele osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
Protestujący wraz z grupą wspierających ich osób reprezentujących środowisko osób z niepełnosprawnościami sformułowali 21 postulatów skierowanych do rządu
13 z nich mimo upływu roku nie zostało zrealizowanych. 8 realizowanych jest częściowo (więcej)
RPO pyta minister rodziny, czy zmieni prawo, aby w pełni wykonać wyrok TK w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r. Trybunał zwrócił bowiem uwagę na konieczność ustanowienia przepisów gwarantujących jednolite zasady zwrotu świadczeń należnych uprawnionym (więcej)
Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do standardów opieki okołoporodowej (więcej)
Nie wiadomo, co się dzieje z pracami nad Narodowym Planem dla Chorób Rzadkich (więcej)
Poselski projekt nowelizacji prawa co do in vitro: propozycja ograniczenia metody zapłodnienia in vitro wyłącznie do małżeństw budzi wątpliwości RPO. (więcej)
Matka autystycznego dziecka, które przebywa w domu pomocy społecznej, z powodu RODO nie może telefonicznie uzyskać informacji o jego zdrowiu (więcej)
Nie wszyscy studenci i doktoranci mają w Polsce równy dostęp do ulg na przejazdy transportem publicznym. Różnicowanie prawa do ulgi w zależności od obywatelstwa czy miejsca nauki jest sprzeczne nie tylko z polską ustawą, ale i z normami UE - podkreśla RPO w wystąpieniu do Ministra Nauki. (więcej)
Część studentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie jest dyskryminowana w dostępie do oferty edukacyjnej – wskazuje RPO. Kwalifikowanie na praktyczne szkolenie lotnicze jest bowiem różnicowane w zależności od tego, czy studenta przyjęto w wyniku pierwszej czy też kolejnej rekrutacji. (więcej)
MEN aprobuje homofobiczną wypowiedź małopolskiej kurator oświaty. (więcej)
10 kwietnia TK miał wypowiedzieć się ws. konstytucyjności karania bezzasadnej odmowy usługi. W związku z wnioskiem RPO o wyłączenie ze składu orzekającego Jarosława Wyrembaka, Trybunał odwołał planowane orzeczenie i wyłączył J. Wyrembaka ze sprawy. (więcej)
Prokurator nadużył prawa, kwestionując wyrok NSA ws. aktu urodzenia dziecka w związku dwóch kobiet. Rzecznik wniósł, by sąd oddalił skargę prokuratora jako bezzasadną. (więcej)
Decyzja prezydenta Gniezna o zakazie marszu równości 13 kwietnia 2019 r. jest niedopuszczalna w świetle Konstytucji i Prawa o zgromadzeniach. RPO przyłączył się do skargi organizatora. (więcej) Sąd Okręgowy uchylił decyzję Prezydenta (więcej) a Sąd Apelacyjny w Poznaniu prawomocnie utrzymał uchylenie zakazu. (więcej)
Ludzie skarżą się Rzecznikowi na przetwarzanie ich danych osobowych przez kościoły i związki wyznaniowe. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Cyfryzacji. (więcej)
Deklarację o prawach osób LGBT+ przyjętą przez prezydenta Warszawy określono w programie TVP Info m.in. jako „promocję pedofilii i zachowań zaburzonych”. Taki przekaz, mający znamiona mowy nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych, nie może być obecny w mediach publicznych – wskazał Rzecznik w skardze do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (więcej)
NSA wyda uchwałę 7 sędziów w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci. (więcej)
Wprowadzenie oddzielnego typu środowiskowego domu samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. W wystąpieniu do Ministra Rodziny RPO podpowiada, na co jeszcze zwrócić uwagę, by obiecywana pomoc państwa dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin była naprawdę skuteczna. (więcej)
Rodzice skarżą się, że przedszkola odmawiają przyjmowania dzieci z alergiami pokarmowymi lub innymi przewlekłymi chorobami. Budzi to poważne wątpliwości RPO co do realizacji konstytucyjnych praw dziecka oraz prawa do nauki. (więcej)
Podawanie leków przedszkolakom z chorobami przewlekłymi – rząd zaczyna myśleć o doprecyzowaniu przepisów. (więcej)
Jak wygląda postęp prac nad zniesieniem ubezwłasnowolnienia? – Rzecznik po raz kolejny apeluje do Ministra Sprawiedliwości o zmianę obecnego systemu, gdyż całkowite ubezwłasnowolnienie człowieka można porównać tylko z jego śmiercią cywilną. (więcej)
Jak zagwarantować osobie z niepełnosprawnością prawo do pomocy prawnej, nawet jeśli sama o to nie wniesie w sprawie o ustanowienie kuratora? RPO prosi o zajęcie się problemem Ministra Sprawiedliwości. (więcej)
Zmniejszający ochronę ofiar projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został wycofany i nie będzie przedmiotem dalszego procedowania – zapewnia RPO w oficjalnym stanowisku Ministerstwo Rodziny. A co na to resort sprawiedliwości? (więcej)
RPO z przykrością odnotowuje, że 13 marca 2019 r. radni Miasta Zakopane po raz 10. odmówili podjęcia uchwały o uchwaleniu Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopane na lata 2019-2020. (więcej)
Rzecznik spotkał się 25 kwietnia 2019 r. z mieszkańcami osiedla romskiego w Maszkowicach. 26 kwietnia RPO uczestniczył w spotkaniu z władzami gminy Łącko, które poświęcone było panującym na osiedlu warunkom mieszkaniowym. (więcej)