Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 8-29 sierpnia 2016 r.

Newsletter 8-29 sierpnia 2016

 

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Zaległe orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wybrane 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z orzeczeń zaległych. Wśród nich są trzy ważne społecznie sprawy inicjowane przez RPO: wyrok z 8 czerwca  uznający za niekonstytucyjne przepisy w sprawie egzaminów na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnością, wyrok z 28 czerwca uznający za niekonstytucyjne przepisy, które nie dają żadnych szans osobie ubezwłasnowolnionej, by sprawdzić, czy jest zamknięta w DPS w sposób zasadny oraz wyrok z 28 czerwca o konieczności zmian przepisów o kosztach egzekucyjnych [więcej].

Czy pracownik ma prawo nosić w pracy symbole religijne?

 - Dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego nie narusza praw i wolności innych osób. Możliwość prezentowania symboli religijnych przez pracownicę banku należy zatem uznać za prawnie uzasadnioną realizację jej wolności uzewnętrzniania przekonań -  napisał Adam Bodnar w liście do Forum Żydów Polskich, po tym jak opisano tam historię kobiety obrażanej przez klienta banku [więcej].

Co zamiast refundacji in vitro?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika, o tym jakie działania zastąpią dotychczasowy program refundacji in vitro [więcej].

Czy pendolino bez platform dla osób z niepełnosprawnością może wyjeżdżać w trasę?

Przewoźnik odmówił przejazdu pociągiem pendolino osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Przyczyną była awaria obu platform dla osób z niepełnosprawnością. Rzecznik bada, czy taki pociąg mógł wyjechać na tory [więcej].

Standardy opieki okołoporodowej – co w tej sprawie robi RPO

Na Podlasiu co czwarty naturalny poród jest znieczulany, a w Lubuskiem – praktycznie żaden. Jak  wynika z danych, które zebrał Rzecznik Praw Obywatelskich, przyczyną jest niewystarczająca liczba anestezjologów [więcej].

Publiczne nawoływanie do nienawiści

Po kasacji RPO sąd ponownie rozpozna umorzoną wcześniej sprawę znieważenia mniejszości romskiej. Sąd Najwyższy przekazując sprawę do ponownego rozpoznania zalecił sądowi rejonowemu: „Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy zachowa odpowiednią dyscyplinę myślową. Nie będzie więc oceniał faktów przez pryzmat własnych obserwacji i wyobrażeń, będzie uznawał, że Romowie z Maszkowic to także obywatele polscy, tyle że należący do mniejszości etnicznej (przyjęcie, że to imigranci, wymaga dowodu) i nie będzie usprawiedliwiał zachowania oskarżonego ksenofobicznymi wypowiedziami w innych krajach Unii Europejskiej, będzie pamiętał, że działanie pod wpływem emocji nie znosi odpowiedzialności za żadne przestępstwo, a może ewentualnie wpłynąć na ocenę stopnia społecznej szkodliwości czynu, jeżeli emocje te są choćby do pewnego stopnia usprawiedliwione [więcej].

Czy nastolatek ma prawo do informacji publicznej?

Rzecznik przygotowuje skargę kasacyjną w sprawie pana Tymona – niepełnoletniego obywatela, któremu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa odmówiła dostępu do informacji publicznej. Jako powód odmowy wskazano, że wnioskodawca nie ma ukończonych 18 lat [więcej].

Dozór elektroniczny dla osób skazywanych za niealimentację

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka ponownie apelują o umożliwienie wszystkim skazanym za przestępstwo niealimentacji wykonywania pracy zarobkowej w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) [więcej].

Czy pacjentki korzystają z możliwości legalnego przerywania ciąży?

Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił RPO informacje na temat dostępu do zabiegu legalnego przerywania ciąży [więcej].

O swobodzie religijnej na świecie

Departament Stanu USA opublikował raport za rok 2015 na temat swobód religijnych na świecie. Jedną z części dokumentu poświęcono Polsce [więcej].

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka