Newsletter 3-30 stycznia 2017
SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Rząd RP nie zamierza wypowiedzieć konwencji antyprzemocowej [więcej].
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński złożył takie zapewnienie w liście do RPO. To reakcja na wcześniejszą informację o tym, że do Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania wpłynął projekt wniosku o wypowiedzenie Konwencji stambulskiej, który został rozesłany do uzgodnień międzyresortowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości [więcej].
Kodeks dobrych praktyk w sprawie mowy nienawiści w internecie – jakie ma szanse, jakie szanse nam daje? To główny temat konferencji, która odbyła się w Biurze RPO z udziałem m.in. przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego [relacja i nagranie konferencji].
Rzecznik pyta: czy od 1 stycznia 2017 r. faktycznie nastąpiło uruchomienie ogólnokrajowego, całodobowego, bezpłatnego telefonu zaufania dla kobiet – ofiar przemocy ze względu na płeć i ofiar przemocy domowej? [więcej].
MSWiA odpowiada na postulat Rzecznika w sprawie obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych (SMS) [więcej].
Rzecznik prosi Komendanta Głównego Policji o przesłanie aktualnych danych dotyczących przestępstw na tle rasowym [więcej].
O sytuacji polskich studentów w Wielkiej Brytanii oraz o przeciwdziałaniu ksenofobii. Rzecznik z wizytą w Cambridge [więcej].
Rzecznik interweniuje w sprawie nierównego traktowania kobiet i mężczyzn zawierających małżeństwa w młodym wieku [więcej].
Zapraszamy do współpracy przy projekcie na temat mowy nienawiści
Do 6 lutego można zgłaszać oferty na realizowanie zadań wynikających z udziału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w projekcie pn. Building a Comprehensive Criminal Justice Response to Hate Crime, wdrażanym na mocy umowy zawartej pomiędzy BRPO a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) [więcej].