Newsletter 19 lipca – 7 sierpnia 2016
SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Odmowa druku materiałów dla organizacji działającej na rzecz osób LGBT
Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia, jakie przepisy obligują do interwencji w sprawie dyskryminacji klientów punktów usługowych. Przedstawił to w liście do ministra sprawiedliwości i do redaktorki naczelnej portalu wPolityce [więcej].
RPO pyta szefów służb mundurowych o zjawisko mobbingu, molestowania i dyskryminacji
Rzecznik zwrócił się do szefów wszystkich służb mundurowych z prośbą o informację na temat działań podejmowanych przez nich w celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu i dyskryminacji (w tym molestowania i molestowania seksualnego) w relacjach służbowych [więcej].
Czy osoby niesłyszące i niewidome powinny płacić abonament RTV?
Rzecznik zapytał przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o projekt ustawy o składce audiowizualnej. Nie przewiduje on bowiem zwolnienia osób niesłyszących i niewidomych od obowiązku płacenia tej daniny [więcej].
Rejestracja pobytu w Polsce przez cudzoziemców – obywateli UE
Po wystąpieniu Rzecznika, w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców podjęte zostały prace nad zmianą prawa, która ma ułatwić rejestrację pobytu w Polsce przez cudzoziemców – obywateli Unii Europejskiej [więcej].
Prawa osób ubezwłasnowolnionych – uzasadnienie wyroku TK
W czerwcu Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, które nie dają żadnych szans osobie ubezwłasnowolnionej, by sprawdzić, czy jest zamknięta w DPS w sposób zasadny. Teraz do Biura Rzecznika wpłynęło uzasadnienie wyroku [więcej].
Rekrutacja na studia wyższe osób z tzw. starą maturą
Do RPO wpływają skargi osób, które zdawały tzw. starą maturę (przed rokiem 2004/2005) i teraz nie mogą podjąć studiów, bo wyniki ich egzaminu nie są uwzględniane podczas rekrutacji na uczelnie wyższe. Rzecznik zapytał o ten problem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [więcej].
Minister odpowiada w sprawie dłużników alimentacyjnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości analizowane są różne warianty zmian w prawie karnym, aby skuteczniej karać za świadome uchylanie się od płacenia alimentów. Prace są jednak na wstępnym etapie, nie ma jeszcze Zespołu Międzyresortowego, który zająłby się sprawą. Odpowiedź Ministerstwa jest efektem licznych wystąpień RPO, który wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka intensywnie zajmuje się problemem alimentów i tego, co zrobić, by ludzie płacili na wychowanie swoich dzieci [więcej].
RPO w sprawie prawa do świadczeń rodzinnych cudzoziemki i jej dzieci – ofiar przemocy
Kobieta musiała uciekać z dziećmi ze swojego kraju przed znęcającym się nad rodziną mężem. Państwo Polskie udzieliło im ochrony. Urząd miejski odmówił jej jednak prawa do świadczeń, ponieważ mąż nie zamieszkuje na terytorium RP. Rzecznik przystąpił do toczącego się w tej sprawie postępowania. 4 sierpnia sąd administracyjny podzielił stanowisko RPO, że z uwagi na szczególną sytuację cudzoziemki, niezamieszkiwanie jej męża w Polsce nie może stanowić podstawy do odmowy przyznania prawa do świadczeń [więcej].
Wykonanie wyroku TK ws. egzaminów na prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnościami
Osoby z niepełnosprawnościami same muszą sobie zapewnić przystosowany do ich potrzeb pojazd na egzaminie na prawo jazdy. Na wniosek RPO Trybunał uznał takie przepisy za niekonstytucyjne. Teraz Rzecznik zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o wykonanie wyroku TK [więcej].
Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego pomordowanych Romów i Sinti
Zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika upamiętniającego pomordowanych Romów i Sinti, którzy zginęli w byłym nazistowskim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem [więcej].