Newsletter 15-21 listopada 2016
SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Sprawa pani Joanny z Zielonej Góry i jej prawa do opieki nad córeczką
Prawa rodzica z niepełnosprawnością do opieki nad dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na sygnał o kłopotach pani Joanny z Zielonej Góry tak samo, jak reaguje w podobnych przypadkach. Zgodnie z procedurą wypracowaną w Biurze RPO, kiedy pojawia się medialna informacja tak o skomplikowanej i trudnej sytuacji człowieka, na miejsce jedzie wysłannik RPO, zbiera informacje i rozpoczyna działania mające pomóc w rozwiązaniu sprawy. Pani Joanna jeździ na wózku, ma porażenie mózgowe. Sąd w Zielonej Górze po rozeznaniu sytuacji całej rodziny pani Joanny zdecydował, że jej 5-miesięczna córka powinna trafić do rodziny zastępczej, dopóki pani Joanna nie będzie miała właściwego wsparcia w opiece nad dzieckiem. Rzecznik podjął więc działania, by rodzina otrzymała odpowiednie wsparcie [więcej].
Praktyka wymuszania darowizn dla szpitala w zamian za znieczulenie okołoporodowe skrytykowana przez sąd
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie podpisania umowy darowizny w zamian za znieczulenie w trakcie akcji porodowej. W ustnym uzasadnieniu Sąd zgodził się ze stanowiskiem RPO podkreślając, że praktyka podpisywania umów w takiej sytuacji jest niedopuszczalna i wymaga zmian systemowych [więcej].
Rekomendacje RPO w sprawie równego dostępu do lekcji religii i etyki
RPO przedstawił Minister Edukacji Narodowej rekomendacje, które zapewnią równy dostęp do lekcji religii i etyki wszystkim zainteresowanym uczniom, przy jednoczesnym poszanowaniu konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami [więcej].
Kiedy zostanie uruchomiony całodobowy telefon dla ofiar przemocy ze względu na płeć?
Rzecznik zwrócił się z prośbą do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o informacje na temat prac nad uruchomieniem całodobowego telefonu dla ofiar przemocy ze względu na płeć i przemocy domowej. Sytuacja kryzysowe zdarzają się często w nocy – a wtedy telefon nie działa. Rzecznik pyta też o działania podjęte w celu dostosowania telefonu zaufania do potrzeb kobiet starszych, kobiet z niepełnosprawnościami i migrantek [więcej].
Ofiary przemocy domowej powinny korzystać z pomocy mieszkaniowej na szczególnych zasadach
Rzecznik zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej ofiar przemocy domowej, w tym szczególnych preferencji w korzystaniu z gminnej pomocy mieszkaniowej [więcej].
Co z przepisami dotyczącymi ochrony przed dyskryminacją?
Rzecznik zwrócił się do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i Społeczeństwa Obywatelskiego z prośbą o przedstawienie informacji i wyjaśnień, a także udostępnienie opinii lub ekspertyz, które miały wpływ na treść Informacji o stanowisku RP w sprawie tzw. dyrektywy horyzontalnej [więcej].
Zastępczyni RPO na europejskiej konferencji o prawach seniorów
O przeciwdziałaniu dyskryminacji osób starszych, wzmacnianiu ich praw ekonomicznych i socjalnych dyskutowali uczestnicy czwartej dorocznej konferencji AGE Platform Europe, która odbyła się w Brukseli. Przemówienie otwierające wygłosiła zastępczyni RPO ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek [więcej].
Konferencja o prawach kobiet
Jak chronić, umacniać i upowszechniać prawa reprodukcyjne i seksualne kobiet? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Europejskie standardy realizacji praw reprodukcyjnych i seksualnych kobiet. Dwadzieścia pięć lat obecności Polski w Radzie Europy”. W dyskusji wziął udział m.in. Adam Bodnar [więcej].
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych
Przemoc doświadczana każdego dnia przez osoby transpłciowe stanowi naruszenie ich godności i prawa do bezpieczeństwa osobistego. Wszelkie jej przejawy powinny spotkać się ze stanowczą reakcją organów ścigania. O skali tego problemu i dotychczasowych działaniach RPO można przeczytać na stronie rpo.gov.pl