Newsletter 14 - 28 lutego 2017
SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA
„Mowa nienawiści, mowa pogardy” - prezentacja raportu
Ponad 95% młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie. Polacy coraz częściej słyszą wypowiedzi antymuzułmańskie i antysemickie w telewizji oraz sami przyzwalają na mowę nienawiści wobec gejów i lesbijek. Kompleksowe, przeprowadzone prowadzone przez naukowców z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego badania pokazują zmiany dotyczące mowy nienawiści w Polsce od 2014 r. Raport, który powstał we współpracy z Fundacją Batorego, został zaprezentowany 27 lutego w Biurze RPO [więcej i nagranie konferencji prasowej]. Następnego dnia RPO zorganizował spotkanie przedstawicieli społeczności muzułmańskiej w Polsce z politykami (przyszli przedstawiciele większości partii reprezentowanych w parlamencie i w Parlamencie Europejskim) [relacja ze spotkania].
Rzecznik pisze do Ministra Zdrowia w sprawie antykoncepcji awaryjnej, klauzuli sumienia i edukacji seksualnej
Rząd przyjął projekt ustawy w wyniku której m.in. tabletki ellaOne (forma tzw. antykoncepcji awaryjnej) będą dostępne wyłącznie na receptę.
- Nie negując podstaw prawych tych zmian, pragnę zwrócić jednak uwagę na konsekwencje ograniczenia dostępności tego środka antykoncepcyjnego. Trzeba pamiętać chociażby o jakości edukacji seksualnej w Polsce czy kłopotach z dostępem do ginekologa – pisze Adam Bodnar w wystąpieniu do Ministra Zdrowia [więcej].
Opinia RPO w sprawie zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP
Rzecznik przedstawił uwagi do projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ zmiany uzasadniane są sytuacją na wschodniej granicy Polski, RPO odniósł się w swojej opinii także do tego zagadnienia [więcej].