Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 1-31 sierpnia 2018 r.

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Jak Polska wdraża Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych? 3-5 września 2018 r. rząd przedstawia swoje pierwsze sprawozdanie z Konwencji ratyfikowanej w 2012 r.; organizacje pozarządowe i RPO przedstawiają swą perspektywę. W czasie sesji w Genewie Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami rozpatrzy sprawozdanie Rzeczypospolitej Polskiej z wdrażania Konwencji. (więcej)

Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.(więcej)

Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z  podejściem do niepełnosprawności opartym na prawach człowieka. RPO wystąpił  w tej sprawie do prezes ZUS. (więcej)

Nadal mało prawdopodobna jest zmiana podejścia państwa do niepełnosprawności – wynika z odpowiedzi Prezesa ZUS dla RPO. Zmiana powinna polegać na tym, by osoby z niepełnosprawnościami traktowane były nie jako „niesamodzielne”, ale takie, które są samodzielne, jeśli dostaną odpowiednie wsparcie. (więcej)

RPO dopomina się o deinstytucjonalizację systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W 2017 r. wraz z 54 organizacjami społecznymi skierował do premiera apel w tej sprawie, na który do dziś nie odpowiedział resort rodziny, pracy i polityki społecznej. (więcej)

360 mln zł przeznaczy dodatkowo NFZ na leczenie i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Tak prezes NFZ odpowiedział na pytanie RPO o realizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca 2018 r.(więcej)

Rząd wciąż nie jest zainteresowany bezpośrednim udziałem w pracach grupy roboczej ONZ dla przygotowania Konwencji o prawach osób starszych - wynika z odpowiedzi dwóch resortów dla RPO. (więcej)

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec słów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w  rozmowie wyemitowanej przez jedną z telewizji, odnoszących się do uczestników Marszu Równości, który 11 sierpnia 2018 r. przeszedł ulicami Poznania. Jego wypowiedź może zostać bowiem oceniona jako przejaw mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną wobec osób LGBT - głosi oświadczenie RPO Adama Bodnara i Sylwii Spurek, zastępczyni  RPO ds.  równego traktowania. (więcej)

RPO nadal dopytuje Ministra Edukacji Narodowej o przygotowania do zmian dotyczących nauczania indywidualnego. Wdrażana zmiana jest słuszna, chodzi jednak o to, by sam sposób jej wdrażania nie naruszył praw dzieci i ich rodziców - podkreśla RPO. (więcej)

RPO spytał Urząd ds. Cudzoziemców o sprawę obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej, prezeski Fundacji Otwarty Dialog, wpisanej przez polskie władze do Systemu Informacyjnego Schengen; konsekwencją jest zakaz wjazdu do strefy Schengen. (więcej)

Nawet kilkanaście miesięcy cudzoziemcy muszą czekać na zgodę na pobyt i pracę w Polsce; mają też trudności ze złożeniem wniosków. Rzecznik wystąpił do MSWiA o skrócenie tego oczekiwania.(więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski