Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania – newsletter 1-31 października 2018 r.

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Wolność zgromadzeń pełni fundamentalną rolę w społeczeństwach demokratycznych, a państwo ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom korzystającym z tej konstytucyjnej wolności. Sąd Apelacyjny uchylił zakaz Marszu Równości w Lublinie, zgadzając się z argumentami RPO. (więcej)

Pani Idze odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej syna – z małżeństwa jednopłciowego w Wlk. Brytanii. W precedensowym wyroku NSA uznał argumenty RPO i ocenił, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP oraz zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego. (więcej)

RPO zaskarżył decyzję o umorzeniu dochodzenia w sprawie m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas „Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Hajnówce w lutym 2018 r. Adam Bodnar wskazał na błędy i wybiórczą ocenę zdarzeń w postanowieniu o umorzeniu. (więcej)

Po tym jak wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wrzucił na youtube filmik, gdzie Marsz Równości w Lublinie określa jako „obrzydliwy”, a rodziny tworzone przez osoby tej samej płci - „zboczeniami”, „dewiacjami” i „wynaturzeniami”, RPO w liście do wojewody przypomina o zasadach prawa obowiązujących w Polsce: o konstytucyjnym zakazie dyskryminacji i o postanowieniach ustawy o równym traktowaniu. (więcej)

Cudzoziemcy, którzy np. na przejściu granicznym w Terespolu chcą złożyć wniosek o status uchodźcy, często nie mają takiej możliwości, a funkcjonariusze SG sporządzają z rozmów jedynie lakoniczne notatki służbowe. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że aby ustalić, że cudzoziemiec istotnie nie może wjechać do Polski, powinno się sporządzać protokół z takiej rozmowy. RPO zwrócił się w tej sprawie do MSWiA. (więcej)

Obywatele z niepełnosprawnościami mają prawo zabrać głos w dyskusji o zmianach sposobu orzekania o niepełnosprawności. RPO w wystąpieniu do ministra rodziny wskazuje warunki brzegowe dobrej reformy orzecznictwa. Podobne wnioski przedstawił Polsce przed tygodniem Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami. (więcej)

Bliscy osoby dorosłej całkowicie ubezwłasnowolnionej są bezradni, jeśli jej prawny opiekun uniemożliwia im kontaktowanie się z nią. Rzecznik w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości proponuje, aby w takich sytuacjach sąd mógł – na wniosek zainteresowanych – wszczynać z urzędu postępowanie o zobowiązanie opiekuna do takich kontaktów. (więcej)

Rząd odpowiedział RPO, co robi w sprawie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami. Zdaniem Ministerstwa Rodziny nie ma potrzeby przyjmowania Narodowego Programu Deinstytucjonalizacji, ponieważ stosowane są inne narzędzia. Co roku 900 osób powraca z domów pomocy społecznej do społeczności lokalnej. (więcej)

Będzie dochodzenie w sprawie nawoływania na stronach ONR do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych oraz propagowania totalitarnego ustroju państwa. Sąd uchylił odmowę wszczęcia takiego dochodzenia przez stołeczną prokuraturę, o co wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna (520 zł) na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia (1477 zł). Warunkiem jest rezygnacja z zasiłku na rzecz świadczenia – orzekł NSA w sprawie, do której przystąpił RPO. (więcej)

Pan Tomasz opiekujący się niepełnosprawną siostrą dostanie trzykrotnie wyższą pomoc państwa. Sąd administracyjny kolejny raz stanął po stronie opiekuna osoby z niepełnosprawnością i odwołał się do niewykonanego przez rządy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Uwzględnił argumenty RPO, który zaskarżył niekorzystną dla pana Tomasza decyzję organu samorządowego. (więcej)

Osoba niedowidząca może głosować w wyborach przy użyciu nakładki na karty do głosowania, w alfabecie Braille’a. Gdy w wyborach samorządowych wyborca zażąda wydania nakładki, ma ona być dowieziona do lokalu wyborczego z gminy. Rzecznik pyta Państwową Komisję Wyborczą, ile nakładek będzie w każdej gminie i czy przewidziano sytuację, gdy nakładek zażąda wielu wyborców w różnych lokalach jednej gminy. (więcej)

Pacjenci szpitali i ich bliscy są często zmuszeni drogo płacić za postój na przyszpitalnych wydzierżawionych parkingach. Rzecznik prosi Ministra Zdrowia o zajęcie się problemem. (więcej)

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nawoływania na stronach ONR do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych oraz propagowania totalitarnego ustroju państwa. Warszawską prokuraturę o sprawie zawiadomił Rzecznik Praw Obywatelskich. Początkowo odmówiła wszczęcia postępowania, ale sąd uchylił tę odmowę. (więcej)

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego powinni mieć także opiekunowie dziecka z niepełnosprawnością, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę z tego tytułu. Takie jest stanowisko RPO dla senackiej komisji, która pracuje nad petycją w tej sprawie. Dziś takie osoby – co potwierdzają sądy – nie mają prawa wyboru świadczenia pielęgnacyjnego, które wynosi 1477 zł, najniższa emerytura to zaś nieco ponad tysiąc zł. (więcej)

RPO NA KONGRESIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI: Jeśli nie powstanie sposób, jak prawa osób z niepełnosprawnościami mają wrócić do głównego nurtu debaty publicznej, jak domagać się faktycznie prawa do niezależnego życia, jak to egzekwować, to wiele się nie zmieni. Pomimo że być  może w niektórych aspektach życia coś się zmieni, to jednak nadal będziemy niestety na tym poziomie „krytycznej stagnacji”. (pełen tekst wystąpienia z przykładami naruszeń praw OzN)

O tym, kto kwalifikuje pacjentów chorujących na rzadkie schorzenia do leczenia refundowanego w ramach programów lekowych, powinna rozstrzygać ustawa. Takie postanowienie sygnalizacyjne wydał Trybunał Konstytucyjny, badając wniosek RPO. Dziś decyduje o tym zespół koordynacyjny powoływany przez Prezesa NFZ, a decyzje zespołu nie podlegają kontroli. (więcej)

Dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa, bo jeden z rodziców to obywatel polski. Orzekł tak Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, do której przyłączył się RPO. (więcej)

OPOLE. Rzecznik podjął z urzędu sprawę profanacji kapliczki przy ul. Biesa w Opolu. (więcej)

Siedem lat po wejściu w życie ustawy o języku migowym organy administracji nadal w zbyt małym stopniu wywiązują się z obowiązków nałożonych tą ustawą. (więcej)

Minister Inwestycji i Rozwoju zgadza się z RPO, że dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy chore nie mogą lądować „na bruku”, jeśli mieszkały z członkiem rodziny, który za długi stracił prawo własności mieszkania. Według resortu takie osoby powinny mieć prawo do wytoczenia powództwa o ustalenie prawa do lokalu socjalnego, z możliwością zawieszenia postępowania egzekucyjnego. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik