Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania – newsletter 1-30 września 2018 r.

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwia Spurek wraz z Zespołem do spraw Równego Traktowania w Biurze RPO serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Forum Antydyskryminacyjnym w Lublinie, które odbędzie się 12 października (piątek) w Galerii Labirynt. (szczegóły i formularz zgłoszeniowy)

Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami po raz pierwszy ocenił wykonanie przez Polskę Konwencji ratyfikowanej w 2012 r. (relacja z posiedzenia Komitetu) Rekomendacje dla Polski zawierają m.in. zalecenia wprowadzenia jednolitego systemu orzekania o niepełnosprawności wypracowanego z udziałem organizacji osób z niepełnosprawnościami, likwidację instytucji ubezwłasnowolnienia, zapewnienie prawa osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczności lokalnej i ze wsparciem asystentów osobistych, uwzględnienie perspektywy praw kobiet z niepełnosprawnościami. (więcej)

Osoby z niepełnosprawnościami już teraz powinny otrzymywać od gmin lokale na wynajem pozbawione barier architektonicznych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Prezydent m.st. Warszawy. (więcej)

Minister edukacji narodowej odpowiedział rzecznikowi w sprawie przygotowań do zmian w nauczaniu indywidualnym dzieci z niepełnosprawnościami. Resort skupia się na intensywnym systemie szkoleń dla dyrektorów placówek oświatowych. Planuje też intensywne wizytacje szkół, by sprawdzić, jak wdrożona została zmiana. (więcej)

11 września 2018 r. posłowie z Komisji Polityki Senioralnej zapoznali się z Informacją RPO o sytuacji seniorów, którą zaprezentowała zastępczyni Rzecznika Sylwia Spurek. W 60 punktach przedstawiono w niej najważniejsze zagadnienia wymagające uwagi, rekomendacje i pomysły. Podkreśla ona m.in. brak spójnej polityki państwa na rzecz osób starszych.(więcej)

W siedzibie RPO wręczono dyplomy autorom nagrodzonych projektów w III edycji konkursu na programy na rzecz osób starszych. Opisano je w „Złotej Księdze Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. Według Adama Bodnara szczególnie istotne w wyróżnionych inicjatywach było łączenie pokoleń.(więcej)

Dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy obłożnie chore mogą wylądować na bruku, o ile mieszkały razem z członkiem rodziny, który stracił prawo własności do mieszkania za długi. Sprawa trafiła z resortu sprawiedliwości do infrastruktury, dlatego RPO przekazał całą dokumentację problemu do tego ministerstwa, z nadzieją na jego rozwiązanie. (więcej)

Kandydaci na słuchaczy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury muszą dziś mieć mniej niż 35 lat (na aplikację sędziowską i prokuratorską) oraz 40 lat (aplikacja sędziowska i prokuratorska uzupełniająca). Może to naruszać zasady równego traktowania i niedyskryminacji wyrażone w art. 32 Konstytucji RP oraz w prawie europejskim – podkreśla Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości. (więcej)

Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki, tak by rodzice wiedzieli, że takie lekcje są możliwe. W wystąpieniu do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej Rzecznik ponownie zwrócił uwagę na ten problem. (więcej)

Osoby z niepełnosprawnością mowy skarżą się na odmowy udziału w teleturniejach w Telewizji Polskiej. Tymczasem elementem misji publicznej TVP powinny być działania na rzecz pełnego włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. O wyjaśnienia w tej sprawie zastępczyni RPO ds. równego traktowania Sylwia Spurek zwróciła się do dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego. (więcej)

W ostatnim roku często pojawiały się publicznie treści i symbole rasistowskie czy faszystowskie, głoszące nienawiść wobec ludzi innych narodowości, pochodzenia czy wyznania. Rzecznik pyta MSWiA o efekty działań międzyresortowego zespołu ds. przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i mowie nienawiści. (więcej)

Rada Warszawy uchwaliła, że „uciążliwego pasażera” z komunikacji miejskiej można usuwać bez uwzględniania „zasad współżycia społecznego”. RPO zaskarżył te przepisy, bo pozwalają usuwać z pojazdów np. osoby starsze lub dzieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę RPO, ale Rada Warszawy odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rzecznik wniósł o oddalenie skargi kasacyjnej. (więcej)

Gdańsk przyznał ulgi na przejazd komunikacją miejską emerytom, ale tylko jeśli już skończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). RPO uznał, że narusza to konstytucyjną zasadę równego traktowania i zaskarżył uchwałę rady miasta do sądu administracyjnego. WSA przyznał rację Rzecznikowi i stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik