Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie autorskie z Sofi Oksanen w Biurze RPO

Data:
Tagi: kalendarium

16 maja w Biurze RPO odbyło się spotkanie autorskie z Panią Sofi Oksanen, wielokrotnie nagradzaną autorką z Finlandii, nazywaną literackim fenomenem swojego pokolenia, która bezlitośnie demaskuje mroczną stronę rzeczywistości. Jej książki przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. Spotkanie otworzyła zastępczyni RPO do spraw równego traktowania dr Sylwia Spurek, a prowadziła Pani Sylwia Chutnik - pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Goszczone tego dnia w Biurze panie łączy nie tylko miłość do literatury, ale także niebywała wrażliwość na sprawy społeczne, w tym prawa kobiet, dlatego to właśnie one stały się tematem przewodnim środowego spotkania.

Sofi Oksanen poza swoimi inspiracjami do pisanych powieści opowiedziała o tym, jak ruch #MeToo wpłynął na społeczeństwo krajów skandynawskich, w tym zamieszkiwanej przez nią Finlandii. Oksanen przedstawiła historie kobiet molestowanych przez twórców filmowego hitu. Mimo ujawnienia ośmiu nazwisk oprawców, jedynie dwa z nich zostały podane do wiadomości publicznej, by chronić interesy twórców filmu powstałego z okazji stulecia niepodległości. Kolejna historia dotyczyła remonowanej szkoły, gdzie również troska o prestiż przysłaniała dobro dzieci-ofiar.

Pisarka opowiedziała także o tym, jak jej zaangażowanie społeczne odbierane jest przez czytelników. Zwróciłą uwagę na niezwykle zróżnicowane podejście mieszkańców Europy do kwestii praw kobiet i ich obecności w świecie współczesnej literatury. Ważnym wątkiem rozmowy było też zwrócenie uwagi na pojawiające się wciąż nowe formy opresji wobec kobiet.

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data:
Operator: AnetaKosz