INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH ORAZ O STANIE PRZESTRZEGANIA WOLNOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA I OBYWATELA W ROKU 2018
W 2018 r. ludzie zgłosili się do Rzecznika Praw Obywatelskich 57 tys. razy. To o 5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Niemal połowa z wpływów odnotowanych w 2018 roku – 25 tys. – to były sprawy i problemy nowe – reszta to korespondencja dotycząca problemów, które RPO zidentyfikował wcześniej i rozpoczął nad nimi pracę. Samych nowych spraw było o prawie 2,5 tys. więcej niż w roku poprzednim.
Raport powstał wspólnym wysiłkiem wszystkich, którzy zgłaszali ważne sprawy do RPO i przychodzili na spotkania z Adamem Bodnarem w całym kraju.
Raport oparty jest na kośćcu Konstytucji – naszym wspólnym zobowiązaniu wobec współobywateli. Artykuł po artykule pokazuje, jak prawa i wolności są w praktyce realizowane. Pracowaliśmy nad nim długo mając nadzieję, że taka forma – nie raport z wystąpień RPO, ale opis stanu przestrzegania naszych praw i wolności na podstawie zgłoszeń od obywateli – jest lepszą, bardziej konstruktywną formą.
Staraliśmy się w ten sposób stworzyć diagnozę stanu państwa. W oczywisty sposób (źródłem naszej wiedzy są przede wszystkim skargi) wydobywamy na światło dzienne kwestie trudne, bolesne, naruszenia, nierespektowanie zagwarantowanych wszystkim nam praw.
Wierzymy, że raport, w takiej formie, może być przyczynkiem do upowszechnienia tego doświadczenia, jest szansą na wyjście poza skrajnie wąską grupę osób, które formalnie zapoznają się co roku z jego treścią.
Nie zakładamy, że Czytelnik przeczyta raport w całości – bo choć jest to synteza, to jednak synteza z ponad 20 tysięcy problemów. Dlatego ma prawie 600 stron. Ale wierzymy, że każdy znajdzie w nim coś, co go zainteresuje. Jeden artykuł Konstytucji, który go przejął i skłonił do myślenia.
SPOTKANIA REGIONALNE RPO W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM:
- Obywatele jak dwaj chłopcy w kartonie – spotkanie RPO w Bartoszycach. (więcej)
- Elbląg – o sprawności działania urzędu RPO, problemach wymiaru sprawiedliwości, ochronie środowiska i lokalnych referendach. (więcej)
- RPO w Lidzbarku Warmińskim na Wojewódzkiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku – o tym, co Rzecznik robi na rzecz osób starszych i ich praw. (więcej)
- Mrągowo – o problemach młodzieży, organizacjach strażniczych, problemach osób z niepełnosprawnościami, sprawach lokatorów i wykluczeniu transportowym. (więcej)
- Olsztyn – o problemach mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych, prawach osób skazanych, ochronie zdrowia, prawach osób niesłyszących, prawach ojców i emeryturach. (więcej)
- Delegacja BRPO w Marózie na Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. (więcej)
SPOTKANIA REGIONALNE RPO NA POMORZU ZACHODNIM I W WIELKOPOLSCE:
- Piła – o emeryturach, prawach pracowniczych i prawach konsumentów, złym działaniu sądów, złym działaniu prawa. (więcej)
- Symulacja procesu sądowego z uczniami w Złocieńcu z udziałem RPO. (więcej)
- Goleniów - o zmianach w Kodeksie Karnym, mediach publicznych, ochronie środowiska, prawach osób LGBT i opiece naprzemiennej nad dziećmi (więcej)
- Białogard – o sytuacji celników, standardach wyborczych, dostępie do lekarzy i wykluczeniu transportowym (więcej)
- Koszalin – o krzyżach w szkołach i Sejmie, symbolach nazistowskich i komunistycznych w przestrzeni publicznej, emeryturach, opiece nad osobami starszymi i sposobie rozliczania opłat za śmieci (więcej)
- Uśpiona sielanka. Spotkanie z przedstawicielami Pracowni Pozarządowej i Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Koszalinie (więcej)
- Kołobrzeg – o dezubekizacji, domach pomocy społecznej, obowiązku odpowiedzi na pismo obywatela (więcej)
- Świnoujście – o prawach wyborczych, emeryturach, ochronie środowiska i sytuacji lokalnych mediów (więcej)
- Szczecin - o prawach ojców, działaniu na rzecz środowiska, marginalizowanym głosie młodego pokolenia, sytuacji osób niesłyszących (więcej).
(PEŁNE RELACJE ZE SPOTKAŃ REGIONALNYCH RPO)
UCIĄŻLIWE INWESTYCJE
- Mieszkańców Kruszynian na Podlasiu niepokoją plany budowy przemysłowych ferm kurzych na obszarze Kruszynian, a także sąsiedniej wsi Górka. Zastępca RPO spotkał się z władzami i lokalną społecznością. (więcej) Pracownicy BRPO przeanalizują decyzje administracyjne dopuszczające budowę ferm. Sprawdzą, czy procedura była prowadzone rzetelnie, zgodnie ze standardami ochrony środowiska. (więcej)
- Przez nieruchomości mieszkańców Suwalszczyzny (Bakałarzewo i okolice) idzie napowietrzna linia elektroenergetyczna 440 KV. Obniża to wartość działek, co właścicielom daje prawo do stosownego odszkodowania od państwa. Obywatele kwestionują wyliczone kwoty odszkodowania. Niestety, 29 maja 2019 r Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na rzecz jednej z właścicielek. Złożył ją RPO. (więcej)