Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Nagrody dla wspierających osoby z niepełnosprawnością. Finał konkursu Lodołamacze 2016

Data:
Tagi: wydarzenie

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala finałowa XI edycji konkursu Lodołamacze. W uroczystości wziął udział rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, który wręczył statuetkę Specjalnego Lodołamacza.

- Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością to nie tylko wsparcie w rehabilitacji leczniczej czy zaspokojenie potrzeb socjalnych, ale coraz częściej pomoc w rozwijaniu talentów sportowych, artystycznych, literackich. Takich właśnie wyzwań podjęli się laureaci tegorocznej edycji konkursu Lodołamacze - mówił prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Jan Zając.

Statuetka Lodołamacza przyznawana jest co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy poszukują firm otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a przy tym wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.

Statuetki przyznawano w trzech kategoriach: dla zakładów pracy chronionej, firm działających na otwartym rynku pracy oraz dla instytucji. W każdej były honorowane trzy miejsca.

W kategorii: instytucja I miejsce zajął Urząd Miejski w Koninie, który ma swoje Centrum Organizacji Pozarządowych.  Docenienie ich pracy i zaangażowania jest szczególnie ważne dla Rzecznika Praw Obywatelskich. W marcu dr Adam Bodnar odwiedził to miejsce podczas jednego ze swoich wyjazdów regionalnych. - A my na pewno jesteśmy w Polsce, a nie w Skandynawii? – pytał wówczas, podziwiając jak wiele udało się zrobić dzięki tej inicjatywie, m.in. na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Kapituła konkursowa przyznała także tytuły: Super Lodołamacza - dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu oraz Lodołamacza Specjalnego - dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

Laureatką Lodołamacza Specjalnego została w tym roku Martyna Wojciechowska za zaangażowanie w pomaganie ludziom na krańcach świata, a także Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Statuetkę w jej imieniu odebrała prezeska Fundacji Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral. Nagrodę wręczył rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar.

Super Lodołamacza przyznano Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, wskazując, że podczas tegorocznych igrzysk w Rio polscy paraolimpijczycy zdobyli 39 medali i 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Konkurs Lodołamacze jest skierowany do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Jego organizatorami są: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.

 

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk