Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zarządzenie nr 39/2023 Rzecznika Praw Obywatelskich

ZARZĄDZENIE NR 39/2023 RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH z dnia 19.09.2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustanowienia wyróżnienia imienia doktora Macieja Lisa

Na podstawie § 18 Statutu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 41/2017 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie nadania Statutu Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich, zmienionego zarządzeniem Nr 49/2017 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 25 września 2017 r.,
zarządzeniem Nr 23/2018 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 24 maja 2018 r.,
zarządzeniem Nr 15/2019 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 24 kwietnia 2019 r.,
zarządzeniem Nr 37/2019 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 23 września 2019 r.,
zarządzeniem Nr 13/2021 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 18 sierpnia 2021 r.,
zarządzeniem Nr 24/2021 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 10 listopada 2021 r.,
zarządzeniem Nr 36/2022 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 25 lipca 2022 r. oraz
zarządzeniem Nr 7/2023 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 28 lutego 2023 r.
zarządza się, co następuje:

§ 1. 

W zarządzeniu Nr 26/2015 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 22 lipca 2015 r. w sprawie ustanowienia wyróżnienia imienia doktora Macieja Lisa załącznik otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.

§ 2. 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik do zarządzenia Nr 39/2023 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 19 września 2023 r.

Porozumienie w sprawie przyznawania nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich imienia doktora Macieja Lisa

Nagroda imienia doktora Macieja Lisa została ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w celu uhonorowania pamięci doktora Macieja Lisa – Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu, doktora nauk prawnych, który na przestrzeni swojej działalności zawodowej aktywnie działał w stowarzyszeniach i organizacjach społecznych, powołanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i ubogich. Był m.in. fundatorem Fundacji Św. Jadwigi, Partnerstwa Międzynarodowego Wrocław – Dortmund, członkiem: Rady Diakonii w RP; Rady Programowej Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich; Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji i in. Niezłomnie działał na rzecz powołania domów opieki oraz stacji socjalnych i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzebujących. Współtworzył Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu – obecnie funkcjonujące jako Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra. Był również współorganizatorem Ośrodka Inicjatyw Obywatelskich we Wrocławiu i Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

§ 1. 

Nagroda imienia doktora Macieja Lisa, zwana dalej „nagrodą”, przyznawana jest za szczególne osiągnięcia na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami.

§ 2.

  1. Nagroda ma charakter pieniężny i wynosi 10 000 złotych brutto.
  2. Fundatorem nagrody jest Rzecznik Praw Obywatelskich.
  3. Dniem wręczenia corocznej nagrody jest 16 listopada, przypadający w rocznicę urodzin doktora Macieja Lisa.
  4. Termin, o którym mowa w ust. 3, może zostać zmieniony z ważnych względów, po zasięgnięciu opinii Członków Kapituły nagrody.

§ 3.

  1. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła nagrody, która stoi na straży honoru i powagi nagrody.
  2. W skład Kapituły nagrody wchodzi Rzecznik Praw Obywatelskich jako Przewodniczący oraz pozostali Członkowie: Przedstawiciel Rodziny doktora Macieja Lisa, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którzy działają osobiście bądź przez swoich przedstawicieli, oraz Laureaci nagrody.
  3. Kapituła nagrody ma prawo do wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących nagrody.
  4. Uchwały Kapituły nagrody są podejmowane w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów Członków Kapituły obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego lub jego przedstawiciela.
  5. Członkowie Kapituły nagrody pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.

§ 4.

  1. Posiedzenie Kapituły nagrody zwołuje Przewodniczący lub jego przedstawiciel.
  2. Posiedzenie Kapituły nagrody odbywa się w formie stacjonarnej, hybrydowej lub zdalnej.
  3. Członek Kapituły nagrody, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu, może upoważnić w formie pisemnej osobę wyznaczoną do obsługi Kapituły nagrody do przekazania informacji o wskazanej przez niego kandydaturze.

§ 5.

Obsługę Kapituły nagrody zapewnia wyznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie jest jej Członkiem i nie bierze udziału w głosowaniu.

§ 6.

  1. Kandydat do nagrody może zostać zgłoszony przez:
    1. Członka Kapituły nagrody;
    2. organizację pożytku publicznego;
    3. uczelnię wyższą;
    4. inne osoby współpracujące lub korzystające z programów i ofert organizacji, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
  2. Zgłoszenie kandydata do nagrody powinno zawierać w szczególności uzasadnienie kandydatury, opis działalności kandydata na rzecz osób z niepełnosprawnościami, referencje i opinie innych podmiotów o jego działalności.
  3. Dokumenty, o których mowa w ust. 2, powinny być dostępne cyfrowo i spełniać wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych. W przypadku braku spełnienia powyższych wymogów, dokumenty zostaną odesłane do uzupełnienia i zmiany formatu.

§ 7.

  1. Kapituła nagrody po rozpatrzeniu przedstawionych kandydatur dokonuje wyboru Laureata w drodze uchwały.
  2. Wybór, o którym mowa w ust. 1, jest ostateczny.

§ 8.

  1. Nagroda wręczana jest na uroczystym spotkaniu, którego miejsce wyznacza Rzecznik Praw Obywatelskich.
  2. Wręczenia nagrody dokonuje Rzecznik Praw Obywatelskich lub inna wyznaczona przez niego osoba.

Załączniki:

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński