RPO wziął udział w gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego
7 grudnia 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się XXV Gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyznał nagrodę specjalną Stowarzyszeniu INNE jest Piękne z Gdańska Osowej, którą przedstawicielce Stowarzyszenia Małgorzacie Biernat wręczył wraz z pełnomocnikiem terenowym RPO w Gdańsku.
Nagrody laureatom wręczali także m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Elżbieta Płażyńska, żona Macieja Płażyńskiego, sen. Bogdan Borusewicz i prezes Zarządu Fundacji RC Jerzy Boczoń.
Wspólną nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego i Wojewody Pomorskiego Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego otrzymali:
- w kategorii pomoc społeczna – Fundacja Wspólnoty Burego Misia z Nowego Klincza,
- w kategorii pomoc społeczna – Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" z Gdańska,
- w kategorii kultura – Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski z Nowego Dworu Gdańskiego.
Wyróżnienia przyznawane przez Narodowy Instytut Wolności wręczone zostały:
- Fundacji NOVA z Gdańska,
- Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Wejherowa.
Nagrody Specjalne
Rzecznik Praw Obywatelskich nagrodził Stowarzyszenie INNE jest Piękne z Gdańska,
Marszałek Senatu nagrodził Polski Komitet Pomocy Społecznej – Pomorski Zarząd Wojewódzki,
Akumulator Społeczny oraz osoby odpowiedzialne za realizację Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich wręczyły nagrodę Fundacji Nielada historia z Gdańska (kategoria debiut roku),
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku docenił EKO-Inicjatywę z Kwidzyna.
Nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Fundacja Indygo z Gdańska. Bursztynową Różą wyróżniony został Tadeusz Podymiak za wieloletnie, konsekwentne działania na rzecz integracji sektora pozarządowego w środowisku lokalnym i regionie pomorskim.
Nagrody specjalne w postaci dwóch opłaconych stażów w Brukseli przyznało Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej. Otrzymały je Fundacja Kobiety Wędrowne oraz Stowarzyszenie Dialog.
Spotkanie z RPO
Także 7 grudnia 2019 r. w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach obchodów XXV rocznicy Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych działających na Pomorzu oraz zaproszonymi gośćmi.
Adam Bodnar przypomniał, że został zaproponowany przez ogół organizacji pozarządowych jako kandydat na stanowisko RPO - pierwszy raz w historii Instytucji Rzecznika; poza tym sam też wywodzi się z organizacji pozarządowej.
RPO wskazał na występujące aktualnie w Polsce tendencje:
- kryzys praworządności. Istnieje konieczność zastanowienia się nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego. Rzecznik podniósł potrzebę podjęcia wytężonej pracy i dokonania analizy zasady pomocniczości pod kątem zaistnienia dostrzegalnego trendu odbierania zadań organizacjom pozarządowym, odbierania możliwości działania bezpośredniego obywatelom. Rzecznik wskazał, że w Polsce są miejsca gdzie się żyje dobrze ale są też miejsca gdzie są problemy i powyższe będzie się pogłębiało z uwagi na zmiany podatkowe czy też zrzucenie finansowych konsekwencji na barki samorządów,
- ograniczanie przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego – kurcząca się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego. Ograniczono dostęp do funduszy dla organizacji działających w obszarach równościowych, LGBT itp. Dla Polski charakterystyczna jest solidarność prawników.
- koncentracja finansowania organizacji pozarządowych w rękach państwa, co można zaobserwować chociażby na przykładzie funduszy norweskich.
W odpowiedzi na pytania publiczności Rzecznik wskazał, że jest jedynym organem niezależnym, któremu rokrocznie obcinany jest budżet. Niesie to ze sobą liczne konsekwencje związane z funkcjonowaniem Biura, w tym także kadrowe.
Czy można odgórnie wspierać sektor pozarządowy – problemem jest moment kiedy pomoc zamienia się w uzależnienie – i organizacje pozarządowe tracą umiejętności krytycznego spojrzenia na rządzących, brak ewentualnych działań które mogłyby być sprzeczne z interesem rządzących. Rolą państwa jest wspieranie tych sektorów organizacji pozarządowych gdzie są potrzeby społeczne ale nie ma możliwości finansowania jakiegokolwiek a w pozostałych przypadkach wchodzi w grę jedynie inteligentne wspierane. Funkcja organizacji pozarządowych to funkcja strażnicza. Wszelkie formy wsparcia powinny opierać się na wartościach konstytucyjnych i powinny być jasne, przejrzyste.
Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej Dialog w Lęborku podziękował za wparcie i merytoryczną pomoc Biura Pełnomocnika Terenowego RPO w Gdańsku w sprawie wyrażenia przez Rzecznika opinii o projekcie uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska „O wolności Gminy Miasta Lębork od ideologii LGBT i gender” (BPG.504.1.2019.BT).