Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO w wywiadzie o naborze do Krajowej Rady Sądownictwa

Data:
  • Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej” na temat zmian w Sądzie Najwyższym, które zostały wprowadzone 15 lipca 2022.
  • - Uważam, że zmiany - choć idą we właściwym kierunku - nie są wystarczające. Zasadniczy problem to skład KRS. Jest on w dalszym ciągu ukształtowany w sposób, który nie odpowiada standardom niezależności sądownictwa – powiedział RPO

Rzecznik w wywiadzie z 18 lipca zauważył, że jeśli w postępowaniach dyscyplinarnych będą orzekali sędziowie powołani na wniosek KRS w składzie wyłonionym według aktualnie obowiązujących przepisów, to takie orzeczenia mogą być kwestionowane przez europejskie trybunały. Członkowie Rady powinni rzeczywiście reprezentować środowisko sędziowskie, a nie być tylko sędziami posiadającymi poparcie większości sejmowej.

Marcin Wiącek podkreślił, że w systemie prawnym nadal pozostały przepisy, które pozwalają karać dyscyplinarnie sędziów za treść wydawanych orzeczeń. Jest to nie do pogodzenia z zasadą niezawisłości sędziowskiej.

 

Ważne linki:

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska
Data:
Operator: Anna Kabulska