Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik Praw Doktoranta powinien mieć umocowanie w ustawie. Odpowiedź MEiN na pismo RPO

Data:
  • Do Rzecznika Praw Doktoranta wpływa coraz więcej spraw kierowanych przez doktorantów. Organ ten dysponuje szeroką wiedzą dotyczącą praktycznych problemów, z jakimi mierzy się na co dzień to środowisko
  • Ustawowe umocowanie RPD przyczyniłoby się do wzmocnienia jego pozycji w kontakcie z władzami uczelni, instytucjami czy właściwymi ministerstwami
  • Taka zmiana będzie bardzo korzystna z perspektywy ochrony praw doktorantów – pisze Marcin Wiącek do ministra edukacji, prosząc o rozważenie jej wprowadzenia
  • AKTUALIZACJA : Przedstawione uwagi zostaną rozważone w kontekście ewentualnych zmian legislacyjnych - odpisał min. Przemysław Czarnek. Kwestia była przedmiotem korespondencji prowadzonej przez Ministerstwo z Krajową Reprezentacją Doktorantów. W wyniku poczynionych ustaleń poinformowano, że nie jest  planowane obecnie wprowadzenie zmian we wskazanym zakresie.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się Rzecznik Praw Doktoranta Krajowej Reprezentacji Doktorantów z postulatem wprowadzenia ustawowego umocowania dla RPD KRD w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

RPD KRD uzasadnia to potrzebą zapewnienia ochrony przestrzegania praw doktorantów oraz coraz większym zainteresowaniem działalnością tego organu w społeczności akademickiej. Przekłada się to na stale rosnącą liczbę wpływających spraw. Ich duża liczba sprawia, że organ ten dysponuje szeroką wiedzą dotyczącą praktycznych problemów, z jakimi mierzy się na co dzień środowisko doktorantów.

Ze względu na duże doświadczenie i wiedzę RPD KRD, Rzecznik Praw Obywatelskich nierzadko, rozważając zasadność podjęcia działań o charakterze generalnym, zwracał się do Rzecznika Praw Doktoranta o zajęcie stanowiska. Uwagi RPD KRD należy ocenić jako istotne i pomocne w działaniach RPO.

Zdaniem RPO ustawowe umocowanie Rzecznika Praw Doktoranta przyczyni się do wzmocnienia jego pozycji w kontakcie z władzami uczelni wyższych w indywidualnych sprawach doktorantów, a także w relacjach z instytucjami reprezentującymi środowisko akademickie czy ministerstwami w sprawach dotyczących problemów o charakterze systemowym, związanych zarówno z dostrzeżonymi niedostatkami legislacyjnymi, jak i problemami wykładni przepisów.

Taka zmiana będzie bardzo korzystna z perspektywy ochrony praw doktorantów. Dlatego Marcin Wiącek prosi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o rozważenie wprowadzenia ustawowego umocowania dla RPD KRD w przepisach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

VII.7033.30.2023

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MEiN
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski