Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO Marcin Wiącek wziął udział w obchodach Święta Wojska Polskiego

Data:
Tagi: kalendarium

15 sierpnia 2023 roku rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w defiladzie i spotkaniu z okazji Święta Wojska Polskiego w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Defilada odbyła się na Wybrzeżu Gdańskim w Warszawie, a spotkanie miało miejsce w Arkadach Kubickiego w Ogrodach Zamku Królewskiego. Uroczystości zostały zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest w Polsce 15 sierpnia od 1992 roku. Jest okazją do uhonorowania i upamiętnienia roli polskich sił zbrojnych w historii kraju. To dzień, w którym oddawany jest hołd żołnierzom, którzy poświęcili swoje życie w obronie ojczyzny oraz walce o jej niepodległość. 

Rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej również Cudem nad Wisłą, upamiętnia natomiast decydującą bitwę stoczoną między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta była kluczowym momentem w historii Polski, ponieważ powstrzymała ekspansję bolszewicką na zachód Europy.

Zwycięstwo polskich sił pod dowództwem Józefa Piłsudskiego odegrało istotną rolę w utrzymaniu niepodległości kraju oraz wpłynęło na ukształtowanie przyszłej sytuacji geopolitycznej regionu. Rocznica tej bitwy jest okazją do uhonorowania bohaterstwa żołnierzy oraz uczczenia ich poświęcenia dla niepodległej Polski.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik