Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO: stworzyć systemy pomocy prawnej i informacji dla Polaków pracujących za granicą

Data:

Konferencja prasowa dr Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich na temat Międzynarodowej Konferencji w Radziejowicach „Migracja zarobkowa – przyczyny i skutki”, która odbyła się 4 października 2006 r. - 5 października 2006 r.

RPO: stworzyć systemy pomocy prawnej i informacji dla Polaków pracujących za granicą
2006-10-06 14:57

6.10.Warszawa (PAP) - Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski deklaruje wzmożenie działań, mających na celu wsparcie Polaków pracujących za granicą bądź planujących podjęcie takiej pracy. Chce m.in. wspierać ideę stworzenia systemu pomocy prawnej dla takich osób, a także systemu szerokiej informacji o warunkach na rynkach pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Kochanowski poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że chciałby, aby system pomocy prawnej dla Polaków za granicą działał w oparciu o fundusz, z którego rodacy otrzymywaliby bony na opłacanie niezbędnych porad prawnych. Według niego, bon powinien mieć wartość 80 proc. usługi. 20 proc. kosztów porady opłacaliby sami Polacy.

"Wsparcie finansowe w tej sprawie zostało mi przyrzeczone przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza" - oświadczył rzecznik.
RPO chciałby też, aby w ministerstwach pracy w krajach UE, w których znalazło się co najmniej 50 tys. Polaków, pracował tzw. oficer łącznikowy - polski pracownik zbierający wszelkie informacje pomocne naszym rodakom pracującym w danym kraju. "Uzyskałem w tej sprawie przyrzeczenie prezesa Rady Ministrów, że będzie udzielał wsparcia tej idei" - powiedział Kochanowski.

Jak zaznaczył, jest przeciwny utworzeniu takiego stanowiska w polskich ambasadach w poszczególnych krajach. Jego zdaniem, "attache pracy" nie spełniłby zadania, gdyż miałby "znacznie ograniczone możliwości działania", np. nie miałby odpowiedniego dostępu do wszystkich niezbędnych informacji.

"Ten pomysł ma precedens. Portugalia, kiedy wchodziła do Unii Europejskiej, wprowadziła takie rozwiązania" - mówił Rzecznik.
Chciałby on także scalić istniejące systemy informacji o warunkach pracy obcokrajowców w poszczególnych krajach, możliwościach zakwaterowania tam, a nawet o warunkach klimatycznych. Takie informacje obecnie są udzielane przez różne podmioty, m.in. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, urzędy danych krajów (np. imigracyjne, ds. zatrudnienia, ds. cudzoziemców - w wielu przypadkach - w języku polskim), organizacje charytatywne, a także Kościół (odnośniki do stron internetowych urzędów i instytucji zagranicznych udzielających takich informacji można znaleźć na stronie internetowej MPiPS).

Kochanowski podkreślił, że jego celem jest, aby problem Polaków pracujących za granicą stał się przedmiotem polityki nie tylko polskiego rządu, ale też instytucji Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że w tym celu kilka dni temu jego biuro zorganizowało międzynarodową konferencję, mającą być wstępem do dużej konferencji w tej sprawie, która ma się odbyć w Warszawie we wrześniu 2007 r. Jak powiedział RPO, będą w niej uczestniczyć przedstawiciele wszystkich krajów unijnych, w tym też mających wstąpić do wspólnoty w styczniu - Bułgarii i Rumunii.

Z opublikowanego na początku września raportu pozarządowego ośrodka badawczego ECAS (European Citizen Action Service) wynika, że około 1 mln 120 tys. Polaków wyjechało do krajów Unii Europejskiej w celach zarobkowych od czasu rozszerzenia UE. Oznacza to, że w krajach UE pracowało w tym czasie, także sezonowo, około 3 proc. ludności Polski. (PAP)
ktt/ itm/ jra/

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk