Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO Marcin Wiącek spotkał się z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen oraz powiernikami Betlejemskiego Światła Pokoju

Data:
Tagi: kalendarium

13 grudnia 2022 r. Marcin Wiącek przyjął na kolacji w Biurze RPO przedstawicieli byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen oraz ich rodzin. W spotkaniu uczestniczyła także zastępczyni RPO Hanna Machińska. Zgodnie z piękną i długą tradycją Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się też z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego i przyjął Betlejemskie Światło Pokoju.
 

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Coroczna kolacja świąteczno-wigilijna to w Biurze RPO tradycja, zapoczątkowana przez rzeczniczkę praw obywatelskich Irenę Lipowicz. 

– Jestem zaszczycony, że mogę kontynuować tradycję tych spotkań – powiedział Marcin Wiącek, witając gości na spotkaniu. Następnie zwrócił się do harcerzy, którym podziękował za podtrzymywanie zwyczaju przekazywania światła pokoju, szczególnie w czasach, w których cierpi idea sąsiedzkiego współżycia między narodami. 
 
Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku w Austrii, kiedy skauci przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry w Wiedniu. Dziś jest on przekazywany niemal do wszystkich krajów Europy. Od 1991 roku polscy harcerze otrzymują światełko od słowackich skautów i przekazują je dalej na północ, wschód i zachód – w tym roku światło pokoju po raz pierwszy trafiło do rąk ich ukraińskich druhów. 

Podczas spotkania pracowniczka Biura RPO Wioletta Mioduszewska przedstawiła - w aspekcie funkcjonowania KL Mauthausen-Gusen - sylwetkę Alberta Speera, jednego z przewódców nazistowskich Niemiec, skazanego w procesie norymberskim.

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski