Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek spotkał się z holenderskim ombudsmanem Reinierem van Zutphenem

Data:

5 lipca 2024 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się w Biurze RPO z ombudsmanem Holandii Reinierem van Zutphenem.

W spotkaniu uczestniczył również główny koordynator ds. współpracy strategicznej Biura RPO Maciej Grześkowiak. Ombudsmanowi Holandii towarzyszyli dyrektor ds. międzynarodowych Stephan Sjouke oraz Petra van Dorst, specjalistka z zakresu migracji i azylu.

Rozmowa dotyczyła stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce, w szczególności w kontekście kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi. Marcin Wiącek przedstawił swoim gościom najważniejsze problemy związane w przestrzeganiem praw migrantów dostających się na terytorium Polski poprzez zieloną granicę, a także zwrócił uwagę na swoje stanowisko w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania w niektórych miejscach przylegających do granicy Polski i Białorusi. 

Uczestnicy spotkania rozmawiali też o wyzwaniach związanych ze statusem polskich sędziów sądów powszechnych i o możliwych drogach wyjścia z obecnego impasu związanego z tym statusem.

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński