Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek na ślubowaniu aplikantów adwokackich

Data:

16 i 17 grudnia 2021 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie aplikantów adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie zostało podzielone na dwa dni i odbyło się w formie zdalnej. Drugiego dnia uroczystości z wystąpieniem do nowych aplikantów zwrócił się RPO Marcin Wiącek.

Rzecznik podkreślił, iż w jego ocenie rola i interesy adwokatury są w znacznym stopniu zbieżne z zadaniami jego urzędu. Obie instytucje służą bowiem obywatelom do obrony ich wolności i praw. Dlatego zdaniem Rzecznika zawód adwokata ma dla polskiego porządku prawnego instrumentalne znaczenie i dlatego rzecznik, podobnie jak wszyscy jego poprzednicy, czuje się zobowiązany go wspierać.  –  Profesjonalni, niezawiśli i etyczni adwokaci są gwarantem właściwego funkcjonowania demokracji, praworządności i przede wszystkim systemu sprawiedliwości – powiedział Marcin Wiącek.

Jednocześnie rzecznik uczulił aplikantów na nadrzędną potrzebę zachowania ludzkich odruchów i wrażliwości przy wykonywaniu obowiązków adwokackich. – Chodzi mi o to, drodzy państwo, że nie można do końca oddzielić serca i prawa. Że jeśli bronimy godności człowieka – a to jest dla mnie, i myślę, że dla każdego prawnika wartość podstawowa, źródłowa – to sami nie możemy przestać być człowiekiem – mówił.

Zamykając swoje wystąpienie, rzecznik życzył nowym aplikantom powodzenia oraz zaprosił ich do współpracy deklarując, iż drzwi jego urzędu są zawsze otwarte dla dobrych pomysłów i inicjatyw służących ludziom. 

Załączniki:

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński