Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Trudności rodziców adopcyjnych z uzyskaniem karty szczepień dziecka. Odpowiedź MZ

Data:
  • Rodzice adopcyjni dziecka mają trudności z uzyskaniem jego karty szczepień w celu kontynuacji obowiązkowych szczepień w nowej placówce medycznej
  • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich prosi Ministerstwo Zdrowia o stanowisko
  • AKTUALIZACJA 31.03.2025: W związku z koniecznością wypracowania rozwiązań problemów dzieci, prowadzimy współpracę z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Sprawiedliwości - odpowiada resort, przedstawiając możliwe działania lekarza współpracującego z ośrodkiem adopcyjnym i rodziców adopcyjnych. 

Do RPO wpłynęło pismo obywatela ws. przekazania dokumentacji medycznej dziecka po adopcji. Wynika z niego, że rodzice adopcyjni mają trudności z uzyskaniem jego karty szczepień, gdy zamierzają kontynuować obowiązkowe szczepienia dziecka w nowej placówce medycznej. 

Jest to szczególnie utrudnione, gdy w procesie adopcyjnym w nowej rodzinie dziecku wydaje się nowy akt urodzenia z nazwiskiem i numerem PESEL. W systemach pojawia się wtedy nowy obywatel. Ze względu na tajemnicę procesu adopcyjnego nie występują zaś bezpośrednie powiązania pomiędzy danymi osobowymi sprzed i po adopcji. 

W związku z tym podmioty medyczne mają trudności z przekazaniem karty szczepień i innej dokumentacji medycznej adoptowanego dziecka.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi o stanowisko w tej sprawie dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ Dagmarę Korbasińską-Chwedczuk. 

Odpowiedź Dagmary Korbasińskiej-Chwedczuk, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ

Obowiązujące przepisy nie regulują wprost kwestii dostępu do dokumentacji medycznej po zmianie danych osobowych w związku z adopcją.

Na podstawie art. 161 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2025 r. poz. 49), w celu realizacji swoich zadań, ośrodki adopcyjne mają prawo do uzyskania informacji oraz otrzymania lub wglądu do wszelkiej dostępnej dokumentacji dotyczącej dziecka, w tym prawnej i medycznej. Na tej podstawie lekarz współpracujący z ośrodkiem adopcyjnym mógłby sporządzić wyciąg z dokumentacji medycznej (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) opatrzony nowymi danymi osobowymi pacjenta i rodziców, na podstawie nowego aktu urodzenia.

W przypadku szczepień mogłoby to być pisemne potwierdzenie, że dziecko zostało zaszczepione (kiedy i przeciw jakim chorobom zakaźnym). Taką dokumentację rodzice mogliby dołączyć do nowej książeczki zdrowia dziecka (można ją samodzielnie kupić), w której na bieżąco będą zamieszczane informacje o świadczeniach zdrowotnych udzielonych dziecku(od momentu adopcji i uzyskania nowej książeczki) oraz wystąpić do wybranej poradni POZ o założenie nowej karty uodpornienia. Ewentualnie lekarz mógłby na podstawie dokumentacji dostępnej w ośrodku adopcyjnym przepisać informacje medyczne do nowej książeczki zdrowia dziecka.

Nadmieniam jednocześnie, że w związku z koniecznością wypracowania rozwiązań problemów dzieci, prowadzimy współpracę z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.

V.7013.19.2025

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MZ
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski