Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Nie żyje wybitna obrończyni praw człowieka – Halina Bortnowska

Data:
Tagi: kalendarium
  • Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Haliny Bortnowskiej – filozofki, teolożki i publicystki. Była jedną z najwybitniejszych obrończyń praw człowieka, zasłużoną działaczką ruchu ekumenicznego i ruchu hospicyjnego, współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. 
  • Mieliśmy zaszczyt w Biurze RPO przez lata blisko z nią współpracować. Zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie, mądre rady i uczestnictwo w wielu ważnych debatach. Ceniliśmy ją za niezwykłą wrażliwość i konsekwentną postawę wszędzie tam, gdzie trzeba było pomóc słabszym, walczyć o prawa obywatelskie, stawać w obronie człowieczeństwa. 
  • Była członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich w latach 2010-2021. Została wyróżniona Odznaką Honorową RPO „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”.

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu. Szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach 70. współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce i pierwsze polskie hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariuszka pomagała terminalnie chorym. W latach 80. była doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i uczestniczyła w I Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

Była również uczestniczką ruchu ekumenicznego, w latach 1967-1982 aktywnie uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów.

W 1986 roku została członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”. 
Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Rodzinie i Najbliższym Zmarłej składamy serdeczne kondolencje.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek oraz pracownicy Biura RPO

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik