Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek i Hanna Machińska uczcili pamięć o kobietach Powstania Warszawskiego

Data:

2 października 2021r. w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy przy placu Krasińskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego. Monument upamiętnia żołnierki, sanitariuszki, łączniczki oraz wszystkie kobiety tragicznie dotknięte koszmarem wojny.

- Pomnik będzie upamiętniać wszystkie kobiety Powstania, walczące z bronią w ręku, oraz sanitariuszki i łączniczki. Ma oddać hołd także cywilnym ofiarom Powstania, kobietom, które zostały zhańbione, wygnane a także poddane innym cierpieniom. Przypominać będzie dramat matek i babć, których dzieci i wnuki walczyły w Powstaniu Warszawskim i których często już nigdy nie zobaczyły. Wielki heroizm kobiet Powstania i ogrom cierpień, których doznały niewątpliwie zasługuje na upamiętnienie - tak swoją uchwałę dotyczącą pomnika uzasadniała Rady Warszawy.

By uhonorować kobiety, które uczestniczyły w Powstaniu oraz były jego cywilnymi ofiarami, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek i jego zastępczyni Hanna Machińska złożyli wieniec pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego.
 

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data:
Opis: Dochodzi zdjęcie RPO i ZRPO
Operator: Monika Okrasa
Data:
Operator: Monika Okrasa