Sprawa informowania o polowaniach zbiorowych. Odpowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów ogłaszania terminów polowań zbiorowych wskazuje na potrzebę zmian prawnych
- Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów
- Ogranicza to dostęp zainteresowanych do informacji o planowanym polowaniu, w tym możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec niego przez właściciela nieruchomości
- Biuro RPO występuje w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- AKTUALIZACJA 13.08.2024: Resort odpowiedział, że toczą się prace zmierzające do zaproponowania zmian w systemie informowania o planowanych polowaniach zbiorowych oraz indywidualnych, tak aby informacja taka była powszechnie i łatwo dostępna. Zaproponowane zostanie również usankcjonowanie niezastosowania się do obowiązku zgłoszenia planowanego polowania zbiorowego, jak i indywidualnego, jako że obowiązek taki ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego w każdym przypadku.
4 lipca 2024 r. zastępca Rzecznika Valeri Vachev spotkał się z przedstawicielami organizacji społecznych zrzeszonych w inicjatywie „Nasz Rzecznik" ws. funkcjonowania przepisów ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie. Jednym z tematów rozmowy były wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku monitoringu przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.
Wyniki te wskazują na potrzebę zmian prawnych. Z jednej bowiem strony występują przypadki braku realizacji przez koła łowieckie obowiązku zawiadamiania wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o informacji w planowanym polowaniu oraz przypadki niepublikowania informacji na stronach BIP urzędów obsługujących te organy. Z drugiej zaś strony znacząca swoboda co do konkretnego miejsca i formy publikacji (obwieszczania) o planowanym polowaniu ogranicza znacząco dostęp zainteresowanych do informacji o planowanym polowaniu.
Rzecznikowi zwrócono uwagę, że stan taki może potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu osób, które nieświadomie znalazłyby się na terenie, gdzie obywa się polowanie, a także w sposób istotny ogranicza możliwość skorzystania z uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu przez właściciela (posiadacza, zarządcę) nieruchomości odnośnie do przeprowadzenia na niej polowania. Przedstawiciele organizacji społecznych zauważyli, że rozwiązaniem tych problemów byłoby zinformatyzowanie systemu informowania o polowaniach zbiorowych (scentralizowane publikowanie informacji z interaktywnymi mapami, wykorzystywanie w celach informacyjnych alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, czy Regionalnego Systemu Ostrzegania).
Rzecznik zwrócił uwagę, że zasadność wprowadzenia zmian w informowaniu o planowanych polowaniach zbiorowych nie budzi kontrowersji także wśród przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego. Rzadka w sprawach związanych z łowiectwem zgoda wszystkich interesariuszy stanowi w ocenie Rzecznika znakomitą podstawę do podjęcia prac w tej materii.
Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Aleksandra Jakubowskiego o informację, czy toczą się prace - lub są planowane - zmierzające do zmian w systemie informowania o polowaniach zbiorowych. Pyta też, czy wobec stwierdzanych przypadków uchybiania przez koła łowieckie obowiązkowi zawiadamiania o planowanym polowaniu zbiorowym resort dostrzega potrzebę wprowadzenia sankcji za niezastosowanie się do tego obowiązku.
Odpowiedź Aleksandra Jakubowskiego, dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w MKiŚ
W odpowiedzi na pismo z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. V.7202.22.2024.ŁK w pierwszej kolejności uprzejmie dziękuję za podzielenie uwagi co do niezwykle ważnego zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo osób postronnych podczas odbywania się polowań zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych.
Problem związany z ogłaszaniem terminów takich polowań, a co za tym idzie wiedzą o odbywającym się polowaniu osób odwiedzających lasy w innym celu, wymaga w ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska kompleksowego rozwiązania. W konsekwencji aktualnie toczą się prace zmierzające do zaproponowania zmian w systemie informowania o planowanych polowaniach zbiorowych oraz indywidualnych, tak aby informacja taka była powszechnie i łatwo dostępna.
Niezbędność podjęcia takiego działania jest tym bardziej ewidentna, że ustawodawca de lege lata zdecydował się nie tylko na penalizację, ale wręcz kryminalizację zachowania polegającego na celowym utrudnianiu lub udaremnianiu wykonywania polowań, o czym mowa w art. 52 pkt 8 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1082). Stąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska widzi konieczność stworzenia jednolitego, elektronicznego systemu, w którym obligatoryjnie gromadzone będą informacje o polowaniach, do których następnie dostęp będzie miała każda osoba, chcąca w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Co więcej, dla symetryczności rozwiązań prawnych, w ramach tych prac zaproponowane zostanie również usankcjonowanie niezastosowania się do obowiązku dokonania zgłoszenia planowanego polowania zbiorowego, jak i indywidualnego, jako że obowiązek taki ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego w każdym przypadku. Zmiana jest wymagana z uwagi na ciążące zobowiązania krajowe i międzynarodowe dotyczące ochrony życia i zdrowia ludzi - dlatego szczególnie cenne będzie zaangażowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w tym procesie, którego wyrazem jest przekazane pismo, także na dalszych etapach.
V.7202.22.2024