Brak zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego oddalające wniosek o wznowienie postępowania karnego. RPO przystąpił do sprawy w TK
- Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym niemożności złożenia zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego oddalające wniosek o wznowienie postępowania karnego
Postępowanie TK (sygn. akt SK 34/25) zainicjowała skarga konstytucyjna o zbadanie zgodności art. 547 § 1 K.pk. w zakresie, w jakim „przepis ten nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego oddalające wniosek o wznowienie postępowania wydane na posiedzeniu bez udziału strony, pozbawiając tym samym wnioskodawcę możliwości rozpoznania sprawy w postępowaniu dwuinstancyjnym, co skutkuje rozpatrzeniem sprawy, w zakresie wznowienia postępowania, z naruszeniem zasady dwuinstancyjności, prawa do sądu, naruszeniem zasady bezpieczeństwa prawnego, naruszeniem zasady zaufania obywatela do państwa.
Jako wzorce kontroli w skardze konstytucyjnej wskazano art. 45 ust. 1 w związku z art. 42 ust. 2 i art. 32 ust. 1, art. 176 ust. 1 oraz art. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Zastępca RPO Stanisław Trociuk wniósł o stwierdzenie przez TK, że:
- art. 547 § 1 in fine ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 46, dalej: k.p.k.) w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego oddalające wniosek o wznowienie postępowania jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 45 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Szczegółowa argumentacja RPO w załączniku.
II.510.469.2025