Rzecznik Praw Obywatelskich i Dyrektor Generalny Biura RPO wzięli udział w obchodach 80. rocznicy powstania w Obozie Zagłady Treblinka II
2 sierpnia 2023 r. na terenie Obozu Zagłady Treblinka II odbyły się obchody 80. rocznicy buntu w Obozie Zagłady. W uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia wzięli udział rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek i dyrektor generalny Biura RPO Michał Szwast.
Obóz Zagłady Treblinka II był jednym z najokrutniejszych miejsc eksterminacji podczas Holocaustu. W sierpniu 1943 roku, więźniowie tego obozu podjęli desperacką próbę buntu przeciwko niemieckim oprawcom. Pomimo odwagi więźniów, bunt nie był skuteczny. Niemieccy strażnicy odpowiedzieli gwałtownie i brutalnie stłumili rebelię. Po buncie Niemcy zdecydowali się stopniowo likwidować obóz i zatrzeć ślady zbrodni, by ukryć jego istnienie. Niemal wszyscy pozostali więźniowie zostali wymordowani, a obóz został zniszczony.
Bunt w Treblince był jedną z nielicznych prób oporu więźniów wobec niemieckich oprawców. Choć bunt nie zakończył się sukcesem, jest on symbolem desperackiej walki o godność i wolność w obliczu bezlitosnej zagłady. Pamięć o buncie w Treblince przypomina nam o tragicznych wydarzeniach Holocaustu i potrzebie zapobiegania takim okrucieństwom w przyszłości.
Głównym organizatorem obchodów był Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy z Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).