Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek na obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Data:
Tagi: kalendarium

1 sierpnia 2023 r. mija 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Było to jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski podczas II wojny światowej. Marcin Wiącek wziął udział w oficjalnych obchodach rocznicy zorganizowanych przez Urząd Miasta w Warszawie. Rzecznik złożył wieniec pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Po godzinie 17 zastępca RPO Wojciech Brzozowski złożył wieniec pod pomnikiem "Gloria Victis" (Chwała zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odsłonięty 1 sierpnia 1946 r. monument upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie powstania i okupacji.

Zryw powstańczy rozpoczął się 1 sierpnia 1944 roku. Był on przeprowadzony przez polskich żołnierzy Armii Krajowej i cywilną ludność w celu wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej. Powstanie trwało 63 dni, a walki toczyły się na ulicach i w kamienicach miasta. Pomimo bohaterskiego oporu powstańców, brak wsparcia ze strony aliantów oraz bierna postawa Armii Czerwonej doprowadziły do tragicznego upadku powstania i olbrzymich szkód. 

Według szacunków historyków w czasie Powstania Warszawskiego mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie około 16 tysięcy z nich było żołnierzami. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Choć powstanie nie osiągnęło zamierzonych celów militarnych, pozostaje symbolem bohaterstwa i determinacji Polaków w walce o wolność. 

W dniu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicy odbywa się wiele wydarzeń dla uczczenia pamięci i okazania szacunku poległym w powstaniu żołnierzom i warszawiakom. Szczególnie symboliczna inicjatywa ma miejsce o godzinie 17, kiedy przez minutę wyją miejskie syreny alarmowe. Całe miasto zatrzymuje się i w milczeniu wspomina tragiczne wydarzenia oraz oddaje hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski w czasie Powstania Warszawskiego.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi złożenie wieńca na Powązkach przez ZRPO Wojciecha Brzozowskiego
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik