Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO na Baltic Business Forum

Data:
,
Tagi: kalendarium

"Prawa mieszkańca miasta prawami obywatela" – to temat wystąpienia  rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara podczas  10. Baltic Business Forum. W wydarzeniu wziął również udział Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, który dyskutował o zatrudnieniu obywateli Ukrainy w Polsce.

Baltic Business Forum to odbywające się od 2009 międzynarodowe forum gospodarcze, będące corocznym miejscem spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki z obszaru państw Europy Zachodniej, Środkowo-Wschodniej i Azji. Pomysłodawcą oraz organizatorem pierwszej edycji Forum była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Jubileuszowe, 10. Baltic Business Forum poświęcone jest współpracy gospodarczej krajów Regionu ABC: Adriatyk–Bałtyk–Morze Czarne. Udział w debatach wzięli, m.in.: minister Jerzy Kwieciński, prof. Jerzy Buzek, prof. Grzegorz Kołodko, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Tegoroczne Forum związane jest z obchodzoną  w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncepcja współpracy w Regionie ABC, promowana przez organizatorów wydarzenia, ma wiele wspólnego z ideą Międzymorza przedstawioną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nawiązuje do planu   budowy korytarza energetycznego i transportowego na osi Północ- Południe Europy powstałego  po wejściu Polski do Unii Europejskiej  oraz do idei  współpracy w regionie Trójmorza, promowanej  przez Prezydenta Andrzeja Dudę. –

Pierwszy dzień Forum poświęcony był rynkom perspektywicznym dla polskiego handlu zagranicznego. Drugiego dnia Forum uczestnicy rozmawiali o energetyce, a zwłaszcza o koncepcji Unii Energii, której jednym z inicjatorów jest prof. Jerzy Buzek oraz samowystarczalności energetycznej.  O wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji mówił były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

W programie BBF znalazły się też panele związane z samorządnością. Przedstawiciele miast zastanawiali się, czy nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne zastąpią wizjonerów, kreślących plany i  wskazujących dylematy rozwoju miast.

 

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska
Data:
Operator: Anna Kabulska