Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Potrzeba wykonania wyroku TK z 13 grudnia 2016 r. Pismo Marcina Wiącka do przewodniczącego KRRiT

Data:
  • Przywrócenie stanu zgodności podstaw prawnych funkcjonowania publicznej radiofonii i telewizji z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym wymaga pilnej nowelizacji przepisów zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego  z 13 grudnia 2016 r.
  • Chodzi zwłaszcza o włączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji  w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych
  • Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do przewodniczącego KRRiT Maciej Świrskiego

27 grudnia 2023 r. Maciej Świrski wystąpił do RPO „w związku z bezprecedensowymi wydarzenia powodowanymi chęcią dokonania zmian osobowych w zarządach i radach nadzorczych Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza”. Zwrócił się do RPO o monitorowanie postępowań dotyczących zmian osobowych w organach wymienionych spółek oraz wzięcie udziału w stosownych postępowaniach przed sądem rejestrowym albowiem dotychczasowe doniesienia wskazują na naruszanie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Maciej Świrski powołał się na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2023 r. (sygn. akt K 29/23) ws. zabezpieczenia wniosku grupy posłów przez zobowiązanie Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra uprawnionego do wykonywania praw z akcji jednostek publicznej radiofonii i telewizji do powstrzymania się od jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie.

W odpowiedzi RPO odpisał, że stanowisko w tej sprawie zawarł w wystąpieniu z 28 grudnia 2023 r. do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreślił w nim, że przywrócenie stanu zgodności podstaw prawnych funkcjonowania publicznej radiofonii i telewizji z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym wymaga pilnej nowelizacji obowiązujących przepisów, która powinna odpowiadać zaleceniom wyroku TK z 13 grudnia 2016 r. (sygn. akt K 13/16), w szczególności powinna przewidywać włączenie KRRiT w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. 

Marcin Wiącek przypomniał, że począwszy od 2017 r. RPO wielokrotnie apelował do władz, w tym przede wszystkim - do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o wykonanie tego wyroku TK, wydanego na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

VII.564.16.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski

Zobacz także

Obraz
Mikrofony radiowe i telewizyjne stojące na stoliku
, ,