Absolwenci aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czekają na mianowanie na stanowiska asesorów. Pismo do KPRP
- Grupa absolwentów XIII rocznika aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zwróciła się do RPO o interwencję w sprawie zwłoki w mianowaniu ich na stanowiska asesorów
- Od maja 2025 r., gdy Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwały przedstawiające Prezydentowi RP stosowne wnioski, nie podjął on decyzji o ich mianowaniu
- Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Małgorzaty Paprockiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP
Absolwenci ukończyli aplikację sędziowską na początku tego roku, zdali egzamin sędziowski oraz dokonali wyboru miejsc asesorskich w sądach, w których mają wykonywać pracę orzeczniczą. Od 13 do 25 maja 2025 r. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwały przedstawiające Prezydentowi RP wnioski o mianowanie ich na stanowiska asesorów. Z relacji absolwentów wynika, że mimo upływu ponad dwóch miesięcy od podjęcia uchwał przez KRS, Prezydent RP nie podjął decyzji o ich mianowaniu.
Od maja absolwenci pozbawieni są środków utrzymania oraz ochrony ubezpieczeniowej – utracili bowiem prawo do stypendium oraz powiązane z nim prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z upływem 4 miesięcy od dnia ukończenia aplikacji.
W konsekwencji absolwenci XIII rocznika aplikacji sędziowskiej zostali zmuszeni do rejestrowania się w powiatowych urzędach pracy, zgłaszania się do ubezpieczeń małżonków w ich miejscach pracy, utrzymywania się ze skromnych oszczędności, czy zaciągania pożyczek.
W piśmie do RPO absolwenci skarżą się również, że "nie mogą realizować obowiązków, do których wykonywania przygotowywali się co najmniej 8 lat, często kosztem życia rodzinnego, wypoczynku, czy w ogólności – zdrowia".
W tym kontekście tak długa zwłoka w mianowaniu absolwentów aplikacji sędziowskiej na asesorów budzi obawy o ich prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji, art. 8 ust. 1 Europejskiej konwencji praw człowieka) oraz prawo dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji).
RPO Marcin Wiącek zwrócił się do Małgorzaty Paprockiej o ustosunkowanie się do wskazanych kwestii.
VII.603.4.2025