Biuletyn Informacji Publicznej RPO

O osiągnięciach naukowych wspierających dobrostan społeczeństwa – 6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków”

Data:

W dniach 25-27 listopada 2024 roku w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach odbyła się 6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. W trakcie inauguracji konferencji odtworzono wystąpienie rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka skierowane do uczestników wydarzenia.

RPO rozpoczął swoją wypowiedź od złożenia serdecznych gratulacji prof. Henrykowi Skarżyńskiemu z okazji wyróżnienia go przez Prezydenta RP najwyższym krajowym odznaczeniem – Orderem Orła Białego. - Wspaniałe dokonania Pana Profesora na rzecz zdrowia obywateli doczekały się właściwego uhonorowania przez polskie państwo. A my mamy dzisiaj powód do prawdziwej dumy i możemy wspólnie celebrować ten historyczny moment – podkreślił Rzecznik.

Marcin Wiącek zaznaczył, że jako RPO bardzo docenia to, że kongresowe obrady dotyczą nie tylko problemów wewnętrznych środowiska medycznego, ale też ważnych problemów społecznych i zdrowotnych obywateli, związanych z ochroną godności człowieka i zachowaniem harmonii w naszych relacjach z przyrodą. 

- Cieszę się, że po ubiegłorocznym przesłaniu Kongresu: „One Health”, gdy wskazano na potrzebę wspólnych wysiłków na rzecz zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i środowiska, w tym roku kontynuowane jest takie zintegrowane i wielowątkowe podejście. Odczytuję je w haśle: „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”, jak również w założeniach Kongresu, który ma stać się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między medycyną a innymi gałęziami nauki. W szczególności zajmie się tymi osiągnięciami i programami naukowymi, które mają znaczący wpływ na zdrowe życie, dobrostan społeczny, rozwój profilaktyki i diagnostyki, a także bezpieczeństwo socjalne czy życie rodzinne. Myślę, że trudno o bardziej trafne zdefiniowanie współczesnych potrzeb i wybór drogi wiodącej nas do zrównoważonego rozwoju – mówił RPO. 

Sprawy dotyczące zdrowia i opieki medycznej to jeden z najczęstszych tematów skarg kierowanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dominują w nich takie problemy, jak: długie kolejki do lekarzy specjalistów, ceny i dostęp do leków, opieka okołoporodowa, zapewnienie kadry pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej, czy dostęp seniorów i osób z niepełnoprawnościami do ochrony zdrowia. 

- W korespondencji i w rozmowach z obywatelami dostrzegamy jednak jeszcze jeden ważny problem – ogromną lukę w wiedzy na tematy zdrowotne – dodał Marcin Wiącek. - Stosunkowo niski jest poziom świadomości o istniejących już możliwościach i rozwiązaniach w tym obszarze. Co więcej, dotyczy to również wielu pożytecznych osiągnięć, wdrożeń i rozwiązań zrodzonych na krajowym rynku medycznym, ale być może niedostatecznie nagłaśnianych i upowszechnianych. Dlatego bardzo doceniam to, że w czasie Kongresu będziecie Państwo dyskutowali o zwiększeniu roli i udziału nauki w procesie rozwoju kraju. W pełni podzielam opinię, że musimy zdecydowanie lepiej wykorzystywać dorobek rodzimych instytutów badawczych, więcej uwagi i środków przeznaczać na upowszechnianie ich innowacji i oryginalnych rozwiązań. Prawdopodobnie wiele problemów w medycynie i opiece zdrowotnej udałoby się uniknąć, gdyby na czas skorzystano z opinii i rad ludzi nauki. Gdyby wdrożono odpowiednią profilaktykę i upowszechnienie wiedzy medycznej. 

Na koniec Rzecznik życzył uczestnikom Kongresu Zdrowia Polaków, aby wypracowali rozwiązania, które umocnią rolę i prestiż nauki w naszym społeczeństwie. Zaprosił również do współpracy i zadeklarował, że konkluzje Kongresu, które odpowiadają kompetencjom RPO, znajdą odzwierciedlenie w wystąpieniach Rzecznika i apelach do władzy. 

W Kongresie wzięła udział również pełnomocniczka RPO ds. wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska. Była uczestniczką panelu dyskusyjnego „Rynek pracy otwarty na osoby z niepełnosprawnościami: jak budować świadomość pracodawców i potencjalnych pracowników w zakresie synergii korzyści”.

Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem RPO.
 

Ważne linki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik