Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wystąpienie RPO podczas konferencji UN Global Compact Network Polska

Data:
  • 10 grudnia 2021 roku miała miejsce premiera raportu UN Global Compact Network Polska „Biznes i prawa człowieka – 10 lat wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka”
  • Współpraca RPO i Global Compact to już kilkuletnia historia wspólnych działań m.in. na rzecz budowania i wdrażania zasad etycznego prowadzenia biznesu z uwzględnieniem i poszanowaniem praw człowieka
  • W wystąpieniu wprowadzającym do dyskusji RPO podkreślił rolę sektora prywatnego w trwającym obecnie kryzysie humanitarnym

10 grudnia 2021 roku UN Global Compact Network Polska wyemitowała relację z konferencji prezentującej raport „Biznes i prawa człowieka – 10 lat wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka”, podczas której Marcin Wiącek wygłosił wystąpienie wprowadzające. W panelu dyskusyjnym „Biznes wobec kryzysu uchodźczego i migracji klimatycznych” wzięła udział Zastępczyni RPO Hanna Machińska. 

- Współpraca Rzecznika Praw Obywatelskich i UN Global Compact Network Polska to już kilkuletnia historia wspólnych działań na rzecz ochrony praw człowieka w Polsce. Łączymy w ten sposób inicjatywy prowadzone przez biznes z działaniami społeczeństwa obywatelskiego oraz instytucji publicznych – rozpoczął swoje wystąpienie RPO.

Po tych kilku latach współpracy w zakresie budowania i stosowania standardów etyki, można zauważyć, jak bardzo potrzebne jest ich wprowadzanie do praktyki funkcjonowania firm i instytucji. Dzięki temu, możliwe jest tworzenie zabezpieczeń służących zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, przy jednoczesnym wzmacnianiu funkcjonowania całej organizacji. 

Jednym z owoców współpracy Rzecznika Praw Obywatelskich z Global Compact Network Poland jest program „Standard Etyki w Polsce”. Jego celem jest wdrażanie Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka, czyli zasad etycznego prowadzenia biznesu z uwzględnieniem i poszanowaniem praw człowieka. Dzięki jego upowszechnianiu mamy na rynku polskim coraz więcej firm, które posiadają programy etyczne. Ważnym momentem w tym procesie było oficjalne podpisanie Deklaracji przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego w 2016 roku. To niezwykle pomocne narzędzie we wdrażaniu programu etycznego, zostało zaprezentowane przez Global Compact Poland we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz Partnerami Programu „Biznes i Prawa Człowieka”. 

Rzecznik podkreślił, że w ramach wypracowanego „Standardu Etyki w Polsce” również Biuro RPO podejmuje wiele działań i angażuje się w wiele inicjatyw. Wśród nich wymienił m.in. sprawę ochrony sygnalistów, działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn, praw kobiet w służbach mundurowych czy promowanie rozwiązań pozwalających godzić role rodzinne i zawodowe. Marcin Wiącek zauważył również, że samo sformułowanie i implementacja standardów etyki nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia przed korupcją, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Aby skutecznie radzić sobie z tymi zagrożeniami i wyzwaniami potrzebne są sprawnie działające instytucje w wymiarze krajowym. Konieczne jest również rozpowszechnianie dobrych praktyk i możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami.

RPO zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie niezwykle istotnym obszarem wymagającym współpracy nas wszystkich jest realizacja prawa człowieka do czystego środowiska. Ochrona środowiska jest jedną z zasadniczych wartości chronionych także przez Konstytucję RP. Zgodnie z art. 74 Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, zaś władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom nas wszystkich jesteśmy w stanie coś w tym obszarze zmienić. 

Na koniec Rzecznik podkreślił rolę biznesu w trwającym obecnie kryzysie humanitarnym. - Uważam, że każda z instytucji i organizacji oraz każdy z obywateli może odegrać w nim ważną rolę. Również sektor prywatny. Migracje zarówno uchodźcze, jak i zarobkowe mają bowiem ogromny wpływ na środowisko biznesowe. Miejsca pracy stają się środowiskami wielokulturowymi, co rodzi nowe obowiązki dla pracodawców. Dlatego powinniśmy wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić, aby te wielokulturowe społeczności wzmacniać? Jak przeciwdziałać różnego rodzaju naruszeniom praw w tym obszarze? – mówił RPO.

Zgodnie z dostępnymi wynikami badań, migracje klimatyczne będą narastały, tak jak i będą mnożyły się związane z tym problemy. Dlatego Rzecznik bardzo docenia wszystkie podejmowane przez sektor prywatny działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Marcin Wiącek zapewnił o otwartości Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na podejmowanie kolejnych wspólnych wyzwań i inicjatyw.

Ważne linki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik