Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sytuacja w Instytucie Onkologii. RPO pyta dyrekcję, jak ją poprawi. Dyrektor odpowiada

Data:
  • Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają sygnały o brakach kadrowych na blokach operacyjnych w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie 
  • Biuro RPO prosi dyrektora placówki prof. dr. Jana Walewskiego o informacje nt. sytuacji i działań podjętych w celu jej rozwiązania
  • AKTUALIZACJA: Kilkanaście pielęgniarek skorzystało ze zwolnień lekarskich, co spowodowało okresowe ograniczenie liczby operacji - odpowiada dyrektor 
  • Choć część pielęgniarek wróciła już ze zwolnień, istniejące nadal braki kadrowe nie pozwalają na wznowienie zmianowej pracy we wszystkich salach Bloku Operacyjnego

Media podają, że z powodu zwolnień lekarskich pracowników wyłączono część sal operacyjnych. Według tych informacji, mimo powrotu bloku operacyjnego do pracy na dwie zmiany z powróceniem większości pielęgniarek do pracy, to wielu członków personelu medycznego wciąż pozostaje na zwolnieniach lekarskich. 

W przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia, że braki personelu nie pozwalają wrócić do tempa pracy sprzed protestu. Niektóre oddziały, zamiast operować od godz. 8 do 19, mają operować dopiero od godz. 15.

Odpowiedź prof. Jana Walewskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii 

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 września 2022 r. (V.7010.150.2022.ETP) uprzejmie informuję, że w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, podobnie jak w wielu innych szpitalach w Polsce, istnieją braki kadrowe w szczególności w grupie zawodowej pielęgniarek.

W tej sytuacji nieobecność w pracy z powodu choroby, w tym z powodu SARS-CoV-2, pracowników Bloku Operacyjnego Instytutu powoduje konieczność ograniczania liczby wykonywanych operacji.

W dniach od 5 do 9 września 2022 r. kilkanaście pielęgniarek operacyjnych skorzystało ze zwolnień lekarskich, co spowodowało okresowe ograniczenie liczby operacji wykonywanych w Bloku Operacyjnym Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 . W celu uniknięcia podobnej sytuacji dniu 9 września 2022 r. Instytut ogłosił konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę operacyjną.

Chociaż część pielęgniarek operacyjnych powróciła już ze zwolnień lekarskich, istniejące nadal braki kadrowe nie pozwalają na wznowienie zmianowej pracy we wszystkich salach Bloku Operacyjnego Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 w godzinach od 8 do 19 od poniedziałku do piątku.

Instytut planuje wznowienie pracy zmianowej Bloku Operacyjnego Instytutu w Warszawie przy ul. W. K. Roentgena 5 w pełnym zakresie po powrocie ze zwolnień lekarskich wszystkich pracowników lub po zatrudnieniu dodatkowych pracowników.

W dniu dzisiejszym Blok Operacyjny Instytutu w Warszawie przy ul. W.K. Roentgena 5 funkcjonuje zgodnie z planem (26 operacji w godzinach 08:00-15:00 i 10 operacji w godzinach 15:00-19:00). 

V.7010.150.2022

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź Instytutu Onkologii
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski