RPO Marcin Wiącek wziął udział w Forum Innowatorów ESG
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w Forum Innowatorów ESG (Environmental, Social, Corporate Governance), które odbyło się 13-14 listopada 2024 r. w Warszawie. W wystąpieniu RPO mówił o istotnej roli praw człowieka w społecznie odpowiedzialnym biznesie.
W czasie dwóch dni Forum odbyło się kilkadziesiąt debat, podczas których uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jakiego wsparcia potrzebuje dzisiaj polski biznes, aby móc działać zgodnie z zasadami ESG i jednocześnie zachować konkurencyjność na rynkach światowych.
Wydarzenie, który zostało organizowane przez Polskie Stowarzyszenie ESG, odbyło się pod Honorowym Patronatem RPO
Rzecznik wygłosił wystąpienie, w którym mówił o roli praw człowieka w dyskusji o ESG oraz społecznie odpowiedzialnym biznesie. Prawa człowieka określają nie tylko relację człowieka z państwem, ale mają też efekt horyzontalny i działają w stosunkach jednostek z innymi podmiotami prywatnymi – innymi ludźmi, ale też podmiotami gospodarczymi. Dlatego każde nowe prawo, powinno służyć człowiekowi, ochronie jego wolności i godności.
Marcin Wiącek zwrócił uwagę, że obowiązkiem każdego z nas jest dążenie do wyrównywanie szans, solidarność z innymi, tworzenie warunków, aby każdy człowiek mógł realizować swoje aspiracje niezależnie od jego indywidualnych cech biologicznych czy społecznych. W tym kontekście nawiązał do polityk kadrowych prowadzonych przez przedsiębiorców i wskazał na działania, które nie w pełni odzwierciedlają postepowanie zgodne ze standardami równościowymi jak np. ageizm i odmładzanie kadr, czy dyskryminacja na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami. Zwrócił uwagę, że problemy na rynku prac dotyczą też wielu różnych grup społecznych, jak kobiety, osoby pracujące na umowach cywilnych, mieszkające na terenach wiejskich, czy podnoszące się po rozmaitych kryzysach, opuszczających zakłady karne, wychodzących z chorób psychicznych, z bezdomności.
Dziękując za zaproszenie na Forum, Marcin Wiącek zwrócił uwagę, że jest to bardzo dobra okazja, aby zachęcać wszystkich przedsiębiorców do otwierania się na zjawiska społeczne, jakie dostrzegamy w świecie i otaczającej nas rzeczywistości. Rzecznik wskazał na różnorodność ludzi, potrzebę wyrównywania szans, solidarność z osobami potrzebującymi wsparcia, potrzebę dostrzeżenia, w jakim świecie żyjemy.
– Bardzo ważne są deklaracje, polityki, raporty i sprawozdania, ale muszą one odzwierciedlać otaczającą nas rzeczywistość – mówił w podsumowaniu. Zaznaczył, że jest wiele do zrobienia w tym obszarze. - Jest bardzo dużo grup społecznych, które tego potrzebują i które w dalszym ciągu nie są traktowane w sposób wystarczająco odpowiadający ich potrzebom, postulatowi zapewnienia równości i uwzględnienia różnorodności. Jest to bardzo ważne również w biznesie – zakończył Rzecznik.