Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa złamania żebra u obywatela w trakcie interwencji policji w Dębicy

Data:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z własnej inicjatywy sprawę złamania żebra u obywatela w trakcie interwencji funkcjonariuszy policji  w Dębicy 1 stycznia 2024 r. - spytał o to lokalną prokuraturę i policję  
  • Policja odpisała, że chodzi o jednego z uczestników bójki podczas imprezy sylwestrowej na rynku, którzy rozbiegli się, a funkcjonariusze udali się za nimi w pościg 
  • Obywatel zeznał, że gdy gonili go policjanci, poczuł dwa kopnięcia w żebra. Policja podała zaś, że w wyniku pościgu ujęto dwóch mężczyzn, którym założono kajdanki, wobec jednego z nich użyto też siły fizycznej w postaci technik obezwładniania 

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do Prokuratora Rejonowego w Dębicy i Komendy Powiatowej Policji. Prokuraturę spytał o dotychczasowy przebieg  jej postępowania, a policję o informację o czynnościach wyjaśniających i ewentualnie postępowaniach dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy.

Odpowiedź insp. Jerzego Mazura, komendanta  powiatowego policji w Dębicy 

3 stycznia 2024 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy przyjęto od (…) zawiadomienie o uszkodzeniu ciała przez podległych mi funkcjonariuszy w związku z podjętą wobec niego interwencją w dniu 1 stycznia 2024 r. Z treści zeznań pokrzywdzonego wynika, że około godz. 01:00 był uczestnikiem bójki, do której doszło w sylwestrową noc przy ul. Rynek w Dębicy. W momencie, gdy na miejsce przyjechały policyjne patrole, zaczął uciekać wraz z pozostałymi osobami, obawiając się legitymowania. W czasie ucieczki widział, że biegną za nim policjanci. Znajdując się na terenie parku, nagle ktoś kopnął go w lewą nogę, wskutek czego przewrócił się twarzą na trawę. Następnie poczuł dwa kopnięcia w żebra z prawej strony oraz ból lewej stopy wskazujący, że ktoś na nią nadepnął. Wówczas zauważył stojących nad nim dwóch umundurowanych policjantów. W czasie gdy zakładali na jego ręce kajdanki, poczuł ból w lewym barku.

Jak dalej stwierdził, w wyniku tego zdarzenia doznał złamania żebra XII z prawej strony oraz uszkodzenia stawu skokowego lewej nogi. Mężczyzna po wylegitymowaniu oraz sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych został zwolniony.

Z uwagi na charakter podnoszonych zarzutów, materiały z przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie przesłano w dniu 8 stycznia br. do Prokuratury Rejonowej w Dębicy. Jednocześnie, z polecenia Komendanta Powiatowego Policji w Dębicy, zawiadomienie (…) przekazano do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego tut. KPP, gdzie w dniu 8 stycznia 2024 r. zostało wszczęte dochodzenie (…)  w sprawie bójki w dniu 1 stycznia 2024 r. przy ul. Rynek w Dębicy, tj. o przest. z art 158 § 1 kk.

Prawidłowość i sposób przeprowadzenia interwencji jest również przedmiotem czynności wyjaśniających prowadzonych w trybie art. 134i ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 171 ze zm), które zleciłem jako przełożony dyscyplinarny podejmujących wówczas interwencję policjantów. Postępowanie to jest w toku. Obecnie analizowany jest zabezpieczony monitoring, treść korespondencji radiowej i telefonicznej prowadzonej pomiędzy dyżurnym, a patrolami skierowanymi na miejsce zdarzenia oraz dokumentacja z interwencji. Trwa również rozpytywanie policjantów podejmujących tej nocy czynności względem (…).

Ze wstępnych ustaleń wynika, że policjanci podjęli interwencję o godz. 1:55 w dniu 1 stycznia 2024 r. w następstwie anonimowego zgłoszenia o grupie około 20 osób bijących się między sobą na dębickim rynku. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dębicy dyslokował na miejsce cztery patrole, w tym trzy służby prewencyjnej oraz jeden służby kryminalnej. Po przybyciu na miejsce osoby uczestniczące w zdarzeniu rozbiegły się. W wyniku bezpośredniego pościgu ujęto dwóch mężczyzn (….)  oraz (….). Wobec obu zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek zakładanych na ręce trzymane z tyłu. Dodatkowo wobec (….) użyto - w celu zapobieżenia ucieczki - siły fizycznej w postaci technik obezwładniania. W trakcie legitymowania zarówno (…)  jak i (….) zaprzeczyli, aby brali udział w bójce. Po wykonaniu czynności zostali zwolnieni około godz. 02:40. Jak wynika z dokumentacji załączonej do zawiadomienia o przestępstwie, (…) zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy ZOZ w Dębicy w dniu 1 stycznia 2024 r . o godz. 16:46. Po wykonanych badaniach, o godz. 18:18 tego samego dnia (….) został wypisany do domu.

II.519.60.2024
 

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski