Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa domniemanego naruszenia tajemnicy obrończej w śledztwie przeciw Januszowi P. Odpowiedź Prokuratora Krajowego

Data:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prokuratora Krajowego  w sprawie domniemanego naruszenia tajemnicy obrończej w związku ze śledztwem przeciw zatrzymanemu Januszowi P.
  • Do RPO zwrócił się w tej sprawie adwokat zatrzymanego biznesmena
  • AKTUALIZACJA 4.11.2024:  W Prokuraturze Krajowej wdrożono postępowanie sprawdzające w przedmiocie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych poprzez naruszenie tajemnicy obrończej w toku śledztwa prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu i wykorzystania uzyskanych w ten sposób informacji wbrew przepisom prawa - głosi odpowiedź 

Jak wynika z wniosku, 3 października 2024 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania Janusza P. Zabezpieczono jego telefon. Funkcjonariusze zapoznali się z jego zawartością, w tym z korespondencją pomiędzy zatrzymanym a jego obrońcą. 

Funkcjonariusze sporządzili protokół oględzin telefonu, w którym uwidoczniono treść korespondencji pomiędzy zatrzymanym a jego obrońcą. Protokół ten został dołączony do akt sprawy, które trafiły do sądu wraz z wnioskiem prokuratora o tymczasowe aresztowanie.

W ocenie autora wniosku zarówno prokurator jak i funkcjonariusze CBA mieli świadomość, że adwokat jest obrońcą Janusza P. ustanowionym zarówno w tej sprawie, jak i w innym postępowaniu. Oznacza to, że funkcjonariusze CBA oraz prokurator nie byli uprawnieni do zapoznawania się z korespondencją pomiędzy zatrzymanym a jego obrońcą. Nierespektowanie tego zakazu mogło stanowić naruszenie tajemnicy obrończej,  wynikającej m.in. z art. 225 § 3 k.p.k. oraz szerzej - naruszenie konstytucyjnego i konwencyjnego prawa do obrony.

Wnioskodawca poinformował o skierowaniu do Prokuratora Krajowego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez funkcjonariuszy przestępstw z art. 231 § 1 k.k. oraz 266 k.k.

Sytuacja wymaga wyjaśnienia, zwłaszcza pod kątem prawidłowości działań podejmowanych przez funkcjonariuszy CBA i prokuratora.

RPO Marcin Wiącek zwraca się do Dariusza Korneluka o wyjaśnienia, w tym odnośnie do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

II.519.1361.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski