Opóźnienia wypłat dla korespondentów Telewizji Biełsat. Odpowiedź i kolejne pismo RPO
- Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają niepokojące sygnały o znacznych opóźnieniach wypłat wynagrodzeń dla korespondentów Telewizji Biełsat pracujących w Rosji i Ukrainie
- Problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń mają też dotyczyć osób odpowiedzialnych za montaż i realizację materiałów
- Zastępca RPO Stanisław Trociuk występuje do dyrektora generalnego TVP S.A. w likwidacji Tomasza Syguta
- AKTUALIZACJA 12.11.2024: Wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę oraz współpracownicy na umowach cywilno-prawnych regularnie otrzymują wynagrodzenia - odpisała TVP, dodając że mogą pojawić się opóźnienia przy umowach pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, które są weryfikowane.
- Teraz ZRPO pyta, ilu osób (podmiotów) pracujących w ramach Biełsat TV dotyczą opóźnienia i kiedy zakończy się weryfikacja umów oraz regulacja zobowiązań wobec tych osób.
Rzecznik podtrzymuje ocenę, wyrażoną we wcześniejszym wystąpieniu do Ministra Spraw Zagranicznych, że działalność Biełsat TV ma istotne znaczenie dla ochrony prawa do pozyskiwania informacji, realizowanej w drodze zapewnienia dostępu do prawdziwych i rzetelnych informacji oraz przeciwdziałania dezinformacji.
ZRPO zwraca się do dyrektora Tomasza Syguta o wyjaśnienia co do liczby osób z opóźnionymi wypłatami, przyczyn tego stanu rzeczy oraz przedsięwziętych lub planowanych działań naprawczych.
Odpowiedź Tomasza Syguta, dyrektora generalnego TVP S.A. w likwidacji
W nawiązaniu do Pana korespondencji z 13 września 2024 roku dotyczącej opóźnień w wypłacie wynagrodzeń dla korespondentów Telewizji Biełsat pracujących w Rosji i Ukrainie, uprzejmie informuję, że wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz współpracownicy na umowach cywilno-prawnych regularnie otrzymują wynagrodzenia za wykonywaną pracę.
Równolegle weryfikujemy szczegóły umów B2B między Telewizją Polską a jej kontrahentami - z tego względu w tej płaszczyźnie mogą pojawić się opóźnienia.
Jesteśmy w trakcie trudnej, ale absolutnie koniecznej restrukturyzacji. Jest to wyzwanie tym większe, że Telewizja Polska nie ma jasno określonego, stałego systemu finansowania.
Kolejne pismo RPO
ZRPO Stanisław Trociuk dziękuje za odpowiedź. Równocześnie wskazuje, że nie rozwiewa ona wszystkich wątpliwości RPO.
Powszechnie znaną okolicznością związaną z rynkiem pracy w Polsce jest bowiem wykorzystywanie elastycznych umów pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi (tzw. B2B), zamiast umowy o pracę. W związku z powyższym, wyjaśnienie, że problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń dotyczą jedynie kontrahentów związanych z Telewizją Polską na mocy umów typu B2B nie jest wystarczające.
Rzecznik rozumie trudności, które wiążą się z procesem restrukturyzacji Telewizji Polskiej. Równocześnie RPO, dostrzegając rolę korespondentów Biełsat TV i osób odpowiedzialnych za montaż i realizację ich materiałów w zapewnianiu dostępu do prawdziwych i rzetelnych informacji oraz przeciwdziałania dezinformacji, z niepokojem odbiera doniesienia o poważnych opóźnieniach w wypłacie im wynagrodzenia.
Dlatego ZRPO ponownie prosi o informacje: ilu osób (podmiotów) pracujących w ramach Biełsat TV dotyczą opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń oraz w jakiej perspektywie czasowej zakończy się weryfikacja umów i regulacja zobowiązań wobec tych osób.
VII.564.112.2024