Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Adam Krzywoń z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w mediach o Europejskim Rzeczniku Praw Obywatelskich

Data:

Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego BRPO Adam Krzywoń w rozmowie z agencją Newseria mówił o Europejskim Rzeczniku Praw Obywatelskich. 17 grudnia 2024 r. Parlament Europejski wybrał Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Ombudsmana na lata 2025-2029.

Adam Krzywoń mówił o kompetencjach Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwrócił uwagę, że podejmuje on działania kiedy dochodzi do naruszenia przez podmiot czy organizację UE. - Widzimy tutaj zasadniczą różnicę między europejskim rzecznikiem a rzecznikiem polskim, który reaguje w sytuacjach, kiedy do naruszeń dochodzi przez organy władzy publicznej w Polsce – zaznaczył. Wskazał, że obszar zainteresowania i działania rzecznika europejskiego jest węższy niż w Polsce.

Krzywoń podkreślił, że każdy obywatel Unii Europejskiej, w tym obywatel polski, może się zwrócić bezpośrednio do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, kiedy stwierdzi, że naruszenia dopuściły się organy lub instytucje Unii Europejskiej.

Mówiąc o podobieństwach obu urzędów, podkreślił, że obaj rzecznicy mają odpowiednie gwarancje w przepisach, iż są niezależni od instytucji, których działalność badają. 

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski