Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Regulamin Biblioteki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:


§1.


Regulamin Biblioteki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zwany dalej „regulaminem”, określa:
1) zakres działania i zadania Biblioteki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zwanej dalej „Biblioteką”;
2) sposób udostępniania zbiorów bibliotecznych i obsługi użytkowników Biblioteki.


§2.


Biblioteka gromadzi, opracowuje, przechowuje, ochrania i udostępnia wydawnictwa zwarte - książki, związane tematycznie z działalnością i doskonaleniem zawodowym pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zwanego dalej „BRPO”, oraz przechowuje, w miarę możliwości magazynowych, i udostępnia periodyki - gazety codzienne i czasopisma fachowe.

§3.

Biblioteka obsługuje:
1) pracowników BRPO,
2) osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
3) inne osoby i instytucje, których potrzeby naukowe, zawodowe lub informacyjne mogą być zaspokojone na podstawie zbiorów i źródeł informacji, dostępnych w Bibliotece - zwanych dalej „użytkownikami”.


§4.


1. Biblioteka obsługuje użytkowników przede wszystkim w zakresie udostępniania zbiorów własnych oraz prowadzenia działalności informacyjnej, w szczególności poprzez informowanie o zbiorach własnych, zbiorach innych bibliotek i ośrodków informacji naukowej.
2. W Bibliotece można wykonać odbitki kserograficzne, w liczbie do 5 kopii formatu A4, książek oraz periodyków pochodzących wyłącznie ze zbiorów Biblioteki, o ile stan zachowania pozycji na to pozwala.

§5.

1. Biblioteka jest czynna codziennie w godzinach od 8:30 do 15:45, z wyjątkiem dni wolnych od pracy.
2. W uzasadnionych przypadkach czas pracy Biblioteki może zostać zmieniony decyzją Dyrektora Generalnego, po uprzednim powiadomieniu o tym użytkowników.


§6.

Udostępnianie książek lub periodyków szczególnie cennych lub chronionych ze względu na zły stan zachowania może podlegać ograniczeniom na podstawie decyzji Dyrektora Generalnego.

 

§7.

1. Użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się i przestrzegania postanowień zawartych w regulaminie.
2. Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność materialną za wszelkie powstałe z ich winy uszkodzenia książek lub periodyków oraz wyposażenia Biblioteki, a także za zgubienie lub zniszczenie wypożyczonych książek.


§8.

Użytkowników obowiązuje:
1) pozostawianie okryć wierzchnich poza Biblioteką;
2) właściwe obchodzenie się z udostępnionymi książkami lub periodykami;
3) zakaz wynoszenia udostępnianych na miejscu książek lub periodyków poza Bibliotekę;
4) zakaz wchodzenia do magazynów bibliotecznych;
5) zachowanie ciszy w czytelni.
1. W czytelni można korzystać:
1) ze stałego księgozbioru podręcznego czytelni, polskich wydawnictw urzędowych oraz periodyków;
2) z książek znajdujących się w magazynach bibliotecznych;
3) z Internetu;
4) z urządzeń i sprzętu Biblioteki przeznaczonych dla użytkowników.
2. W czytelni użytkownik może korzystać z własnego sprzętu komputerowego lub materiałów, pod warunkiem ich okazania pracownikowi Biblioteki.

§10.

Jeżeli w zbiorach Biblioteki znajduje się zarówno oryginał dokumentu, jak i jego reprodukcja (np. w postaci odbitki kserograficznej), pracownik Biblioteki może odmówić udostępniania w czytelni oryginału.

§ 11.

Przy wyjściu z czytelni użytkownik oddaje dyżurnemu pracownikowi Biblioteki wykorzystane książki lub periodyki zarówno ze stałego księgozbioru podręcznego czytelni, jak i dostarczone z magazynów bibliotecznych, w tym także książki lub periodyki, które mają być zatrzymane do dalszego wykorzystywania.

§ 12.

1. Prawo do indywidualnego wypożyczania książek przysługuje wyłącznie użytkownikom będącym pracownikami BRPO.

2. Podstawą indywidualnego wypożyczania jest wypełnienie druku zobowiązania, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.

§ 13.

1. Pracownik Biblioteki wypożycza, z zastrzeżeniem ust. 2, wyłącznie opracowane książki, znajdujące się w posiadaniu Biblioteki.
2. Nie wypożycza się:
1) książek będących w posiadaniu Biblioteki, oznaczonych jako „egzemplarz biblioteczny”, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to możliwe, o czym każdorazowo decyduje pracownik Biblioteki;
2) wydawnictw ciągłych - periodyków.
3. Materiały biblioteczne, stanowiące wydawnictwa ciągłe - periodyki, udostępnia się jedynie na miejscu.
4. Wypożyczanie książek opublikowanych wcześniej niż pięćdziesiąt lat od aktualnej daty wymaga każdorazowo zgody Dyrektora Generalnego.


§ 14.

1. Książki wypożycza się na okres do 1 miesiąca, z tym że książki stanowiące niezbędny warsztat pracy użytkownika wypożycza się na okres do 12 miesięcy.
2. Okres wypożyczenia książek stanowiących niezbędny warsztat pracy użytkownika może być, na jego wniosek, przedłużony na kolejny okres, nie dłuższy niż 12 miesięcy.


§ 15.

1. Pracownik Biblioteki może:
1) odmówić przedłużenia terminu wypożyczenia książek stanowiących niezbędny warsztat pracy użytkownika;
2) zażądać, z podaniem ustnego uzasadnienia, zwrotu wypożyczonej książki, przed upływem terminu, o którym mowa w § 14 ust. 1;
3) odmówić wypożyczenia książek użytkownikowi, który przetrzymuje materiały poza ustalonymi terminami i limitami.
2. Pracownik biblioteki może odmówić wypożyczenia kolejnych książek, jeżeli użytkownik uchyla się od terminowego zwrotu poprzednio wypożyczonych, a także jeżeli liczba wypożyczonych książek przekracza 20 pozycji, natomiast w przypadku Rzecznika Praw Obywatelskich, Zastępców Rzecznika Praw Obywatelskich, Dyrektora Generalnego, Zastępców Dyrektora Generalnego, Dyrektorów Zespołów, Głównego Księgowego, Zastępców Dyrektorów Zespołów i Pełnomocników - jeżeli liczba wypożyczonych książek przekracza 50 pozycji.


§ 16.

W razie niedotrzymywania terminów zwrotów, zgubienia bądź uszkodzenia wypożyczonych książek, uszkodzenia wyposażenia Biblioteki, pracownik Biblioteki może wnioskować do Rzecznika Praw Obywatelskich o trwałe lub czasowe pozbawienie użytkownika prawa do korzystania z Biblioteki.


§17.

1. Użytkownik obowiązany jest oceniać stan wypożyczonych książek
2. W razie zgubienia, zniszczenia lub uszkodzenia wypożyczonych książek, użytkownik dostarcza do Biblioteki identyczny egzemplarz, a jeżeli nie jest to możliwe pokrywa wyrządzoną szkodę w wysokości ceny nabycia danej pozycji wyrażając zgodę na potrącenie z wynagrodzenia kwoty ekwiwalentu pieniężnego za niezwrócone, zniszczone lub uszkodzone książki na podstawie Oświadczenia pracownika w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie potrącenia należności z wynagrodzenia za pracę, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do regulaminu.


§18.

1. W wyjątkowych sytuacjach pracownik Biblioteki podejmuje starania sprowadzenia potrzebnych książek z innej biblioteki krajowej i zawiadamia użytkownika o ich nadejściu.
2. Z książek wypożyczonych z innych bibliotek korzysta się wyłącznie w czytelni. 3. W razie zagubienia, zniszczenia lub uszkodzenia wypożyczonych książek z winy użytkownika, pokrywa on szkodę w formie ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej przez bibliotekę, z której dokonano wypożyczenia.


§19.

1. Biblioteka udostępnia swoje zbiory - z zachowaniem postanowień regulaminu - innym bibliotekom krajowym, na zasadach odnoszących się do wypożyczania międzybibliotecznego. Koszty związane z wysyłką zamówionych materiałów pokrywa biblioteka zamawiająca.
2. W razie zgubienia, zniszczenia lub uszkodzenia materiałów wypożyczonych z Biblioteki, biblioteka zamawiająca pokrywa szkodę w wysokości ceny zakupu.


§20.

Użytkownicy, których stosunek pracy z BRPO ulega rozwiązaniu, są zobowiązani zwrócić do dnia rozwiązania stosunku pracy wszystkie wypożyczone materiały biblioteczne. Przepis § 17 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Autor informacji: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP