Przedstawiciele RPO spotkali się z protestującymi przed Sejmem

Data:

Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich spotkali się z protestującymi pod Sejmem rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnością. Jedna z organizatorek protestu, Pani Marzena Kaczmarek,  przekazała postulaty i oczekiwania związane z wyjątkowo trudną sytuacją życiową ich podopiecznych. Podkreśliła, że chodzi nie tylko o wyższe świadczenia, ale o zmiany systemowe, które mogłyby zapewnić godne warunki egzystencji i niezbędną opiekę pielęgnacyjną osobom z niepełnosprawnością.

Przedstawiciele Rzecznika – Katarzyna Łakoma, Anna Błaszczak, Dorota Bieniasz i Andrzej Stefański – zapewnili protestujących o wyjątkowej trosce, jaką urząd RPO otacza środowisko osób z niepełnosprawnością. Między innymi to na wniosek Rzecznika Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dotyczące ograniczenia świadczeń pielęgnacyjnych. Następnie urząd RPO konsekwentnie zabiegał o realizację tego postanowienia i występował w tej sprawie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto Rzecznik w ostatnim czasie podjął problem eksmitowania osób z niepełnosprawnością, a także zabrał głos w sprawie zwolnienia z egzekucji komorniczej sprzętu rehabilitacyjnego.

Ustalono, że rozmowy będą kontynuowane, a po powrocie z delegacji służbowej w przyszłym tygodniu prof. Irena Lipowicz spotka się z opiekunami osób niepełnosprawnych, aby wspólnie zastanowić się nad możliwościami dalszych działań. M.in. omówione zostaną koncepcje rozwiązań systemowych przygotowane przez komisję ekspertów ds. osób z niepełnosprawnością działającą przy RPO.

 

Autor informacji: K@leta_Katarzyna
Data publikacji: 2014-03-28 14:58:21
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data: 2020-10-27 12:52:55
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP