Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prof. Irena Lipowicz otrzymała Nagrodę Viadriny

Data:
Tagi: wydarzenie


Tegoroczną laureatką Nagrody Viadriny za szczególne zasługi na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia została prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, była przedstawicielka Ministra Spraw Zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich.


Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się dziś o godzinie 11.00 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Laudację wygłosiła prof. Gesine Schwan, była rektor Viadriny, a w latach 2005-2009 pełnomocniczka rządu Niemiec do spraw stosunków z Polską.

 

Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. „Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w osobie prof. Ireny Lipowicz uhonorować wybitną postać polsko-niemieckiego porozumienia. Zwłaszcza w trakcie pełnienia funkcji przedstawicielki Ministra Spraw Zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Lipowicz działała z wielkim zaangażowaniem na rzecz polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Również jako Rzecznik Praw Obywatelskich nie zapomina o tym temacie“ - mówi Jürgen Vietig, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

 

Prof. Irena Lipowicz wspólnie z prof. Gesine Schwan została współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego, w którym uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. W 2008 roku została dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wspierającej finansowo projekty o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym. W 2010 została powołana przez Sejm RP na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest odznaczona m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

 

Wcześniej laureatami Nagrody Viadriny zostali m.in. tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011) oraz ubiegłoroczny laureat, były minister w rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher.

Ważne linki:

Autor informacji: Monik@ Foremniak
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP