Prezentacja raportu „Ułatwienia w głosowaniu – wiedza, opinie i oczekiwania"
W siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyła się prezentacja raportu z badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z Centrum Badania Opinii Społecznej poświęconego opiniom, oczekiwaniom i wiedzy polskich wyborców na temat ułatwień w głosowaniu.
Polacy pozytywnie oceniają wprowadzanie do polskiego prawa wyborczego tzw. alternatywnych procedur głosowania, umożliwiających oddawanie głosu poza lokalem wyborczym. Uważają jednak, że powinny one być adresowane przede wszystkim do osób w szczególnej sytuacji, które napotykają techniczne trudności w dotarciu do lokali wyborczych. Zdecydowana większość, również wśród osób z niepełnosprawnością i osób starszych, preferuje możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym.
Niepokój budzą wyniki przedstawiające niską wiedzę wyborców o obecnie funkcjonujących w polskim prawie wyborczym alternatywnych procedurach głosowania, jak głosowanie korespondencyjne czy przez pełnomocnika. Badania wskazują również na niewielką skuteczność wprowadzonych w Kodeksie wyborczym z 2011 roku, a skierowanych do wyborców niepełnosprawnych procedur informowania o najważniejszych kwestiach związanych z wyborami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Z przeprowadzonych badań wynika, że pomimo wprowadzenia wielu ważnych ułatwień w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych i osób starszych, wymagają one dalszego dopracowania i korekt, szczególnie w zakresie informowania wyborców o nowych uprawnieniach. Podczas spotkania wskazano również, jakie działania mogą podjąć jeszcze przed wyborami instytucje i organizacje, aby zniwelować bariery i ograniczenia w uczestnictwie w wyborach.